Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Kvalita péče i finance. Cizinky využívají v Česku asistovanou reprodukci

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - V českých centrech asistované reprodukce přibývá cizinek. Za pět let stoupl jejich podíl dvojnásobně, ze 14,5 na 30,2 procenta, uvedli zdravotničtí statistici na svém webu. Důvodem je podle statistiků kvalita péče i to, že za umělé oplodnění ženy v Česku zaplatí méně než ve své domovině. Někde také brání ženám zákony tuto léčbu podstoupit.
  6:07

Dárkyněmi vajíček jsou v naprosté většině Češky, cizinky obvykle jsou příjemkyněmi. Počty léčebných cyklů stouply za pět let o 11 procent, na více než 27.000 v roce 2012. Cyklů s cílem léčit neplodnost je zhruba stejně, kolem 12.000 za rok, přibývá cyklů kvůli darování a přijetí vajíčka.

  • Mezi klientkami stoupá podíl žen čtyřicetiletých a starších, za pět let z 10,7 na 21,7 procenta.
  • I tak je ale více než polovina klientek do 34 let věku.

Věk je také jedním z limitů úspěšnosti asistované reprodukce. V České republice ji smí podstoupit žena od 18 do 49 let. Zdravotní pojišťovny hradí léčbu neplodnosti do 39 let věku, pak si ji ženy musejí platit. Jeden cyklus stojí 60.000 až 70.000 korun.

Mezinárodní srovnání

  • Podle odhadu se ročně ve světě provádí kolem 1,5 milionu cyklů asistované reprodukce, z nichž se narodí asi 350.000 dětí.
  • V Česku bylo loni 39 center asistované reprodukce.

Pokud se v prvních dvou cyklech přenese jen jedno embryo, hradí pojišťovny tři cykly a na čtvrtý přispívají. Pro úhrady z veřejných peněz mají různé země různé podmínky. Dopad to má i na výsledky srovnání mezi evropskými zeměmi. V něm se Česká republika řadí k zemím s vyšším než průměrným počtem cyklů asistované reprodukce na 1000 žen plodného věku po boku Finska, Slovinska, Norska a Švédska. Z hlediska věku je Česko zemí, kde převažují v léčbě ženy do 34 let, podobně jako v Moldavsku, Polsku a Ukrajině.

Nejvyšší dostupnost léčby z hlediska počtu cyklů na milion obyvatel je podle Evropské společnosti lidské reprodukce a embryologie v severských zemí a v Belgii. Více než tři procenta narozených dětí byla počata metodami asistované reprodukce v Belgii, Dánsku, Finsku, na Islandu, v Norsku, Slovinsku a Švédsku. Také v České republice se ze zhruba 100.000 novorozenci narodí 3000 ročně díky metodám asistované reprodukce.

Autoři: ,