Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do ČR se jedou léčit další syrští uprchlíci, děti s vadou srdce

Zdraví

  17:59
AMMÁN - Vládní speciál přiveze z Jordánska dvě syrské děti, které se v pražské motolské nemocnici podrobí léčbě srdeční vady. Sourozenci se lékařské péče dočkají na základě humanitárního programu Medevac, v jehož rámci v Ammánu také aktuálně působí čtyřčlenný tým kardiochirurgů z Motola.

„Děti žijí jako ve vězení, kde ostřelovači mohou kdykoli kohokoli zasáhnout.“ foto: Reuters

Tým v pondělí úspěšně provedl první z několika naplánovaných operací, řekl na místě šéf týmu Tomáš Tláskal.

V Česku se v rámci programu léčilo už 12 syrských pacientů, z toho osm zraněných dospělých bojovníků z občanské války a čtyři děti. Novými dvěma pacienty budou sourozenci s totožnou vrozenou vadou. Do Prahy je doprovodí matka a jejich bratr.

Čeští lékaři pomáhají Syřanům také v soukromé jordánské nemocnici Khalidi, která pro léčbu dětí s vadami srdce nemá stálý tým. V pondělí tam operovali devítiletou syrskou dívku. "Personál mluví velice dobře anglicky a je zkušený, avšak zkušenosti s dětskou kardiochirurgií jsou zde menší. Zhruba stovku operací ročně zde provádějí převážně zahraniční týmy nebo kardiochirurg, který sem dochází," popsal primář Dětského kardiocentra motolské fakultní nemocnice Tláskal.

Jedna až dvě operace denně

V následujícím týdnu mají čeští experti v plánu jednu až dvě operace denně. Celkem by v této fázi mise mělo přijít na řadu zhruba osm malých pacientů, a to převážně ze syrského uprchlického tábora.

Pokračování programu humanitárních evakuací Medevac schválila česká vláda letos v říjnu. Náklady by měly činit 7,5 milionu korun, hrazeny budou z rozpočtu ministerstva vnitra.

Běženci ze sousední Sýrie, kde se před více než dvěma lety rozpoutala občanská válka, představují pro Jordánsko zátěž, která se stupňuje s nadcházející zimou. V poslední době se stát musel zaměřit například na očkování syrských dětí proti chřipce. Zástupci ČR v pondělí proto Jordáncům předali symbolický šek s třímilionovou částkou na podporu tamního zdravotnictví.

Přes 2 miliony uprchlíků

V Sýrii zahynulo od března 2011 podle odhadů exilové opozice více než 125.000 lidí, z nichž 44.000 jsou civilisté. Přes dva miliony Syřanů, většinou žen a dětí, uprchlo před boji ze země. V samotném Jordánsku existuje hned několik uprchlických táborů. V Zátarí, což je největší z nich, aktuálně žije 80.000 Syřanů a denně přibývá kolem 700 nováčků. Správa tábora navíc předpokládá, že s příchodem zimy počet obyvatel vzroste, protože si běženci nebudou moci vydělávat sezónními pracemi, například sběrem plodin.

OSN předpokládá, že do konce roku se počet syrských běženců v sousedních zemích zvýší na tři miliony. Nejvíce uprchlíků registrují vedle Jordánska také Libanon a Turecko. Roste i počet syrských žadatelů o azyl v Evropské unii.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat