Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pětině ruských novinářů prý hrozí nezaměstnanost

Noviny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Každý pátý ruský novinář může zanedlouho kvůli krizi přijít o práci, tvrdí ruské ministerstvo spojů a masové komunikace v prognóze, o níž informoval list Izvestija. Snižování stavů v redakcích podle deníku právě začíná: státní agentura TASS již ohlásila, že propustí čtvrtinu osazenstva, tedy asi 400 lidí.

„Mediální odvětví je jednou z nejvíce citlivých oblastí ruské ekonomiky, je závislé na negativní dynamice kurzových změn cizích měn, a to i kvůli vysokému podílu dovozců mezi zadavateli reklamy,“ praví se v materiálu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle odhadů v ruských médiích pracuje okolo 300 tisíc až půl milionu lidí; horní hranice ale zahrnuje i částečné úvazky. O práci by tak mohlo přijít 50 až 60 tisíc lidí - a možná nastanou ještě tvrdší časy.

„V Rusku působí dvakrát více médií, než kolik je trh schopen uživit,“ tvrdí náměstek ministra spojů a masové komunikace Alexej Volin. Kritické se může ukázat hlavně pro tištěná média prudké zdražování papíru. Pro nezaměstnané žurnalisty vláda chystá rekvalifikační kurzy, které by z novinářů udělaly specialisty například na marketing či informační technologie. Obecně se však od novinářů čeká spíše pružnost při přizpůsobení se požadavkům trhu, než že by se postavili do front na úřadech práce. Největší poptávka na trhu je momentálně po prodejcích, kteří pracují za podíl z tržeb.

Stát by podle Volina mohl médiím pomoci - prý nikoliv dotacemi, ale liberalizací reklamního trhu, tedy povolením reklamy alkoholu a tabáku.

Už koncem loňského roku vládní list Rossijskaja gazeta snížil počet svých pracovníků o desetinu, podobně postupoval i zpravodajský server Lenta.ru a večerník Večernaja Moskva, patřící moskevské radnici, snížil stavy o 12 procent, připomněly Izvestija.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!