Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Podle médií věcná debata lépe sedla Drahošovi, pochvalu dostala i moderátorka Witowská

Miloš Zeman a Jiří Drahoš si po příchodu do Rudolfina třesou rukou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Jiří Drahoš si po příchodu do Rudolfina třesou rukou. | foto: ČTK

PRAHA Ve druhé prezidentské debatě, kterou ve čtvrtek večer vysílala Česká televize, se Jiří Drahoš podle českých médií výrazně zlepšil. Některé servery dokonce míní, že současného prezidenta Miloše Zemana porazil. Poukazují na to, že Drahošovi vyhovoval formát debaty, která byla podle některých klidná a věcná. Většina médií pak chválí výkon moderátorky Světlany Witowské. V závěru debaty ji ocenili i oba kandidáti. Podle agentury AFP byla debata v ČT vyrovnanější, avšak Zeman je přesto lehký favorit.

„Podceňovaný Jiří Drahoš dokázal Miloši Zemanovi důstojně čelit a v některých momentech ho i argumentačně předčil,“ uvedl komentátor serveru iHned.cz. Na Zemanově výrazu bylo prý občas vidět, že je z vývoje debaty „mírně řečeno“ rozladěný. Drahošovi naopak vytýká, že byl někdy až příliš agresivní. „Není vyloučené, že na některé voliče Drahošova proměna mohla působit neautenticky, uměle a v důsledku je to spíše odradí,“ podotkl. Šance obou kandidátů jsou nyní podle něj opět vyrovnané.

Deník Právo označil výsledek debaty za remízu. „Drahoš od počátku útočil a byl evidentně lépe připraven po slabší minulé debatě, zatímco Zeman proti úternímu bouřlivému duelu na Primě ubral,“ píše.

25.ledna 2018 v 17:59, příspěvek archivován: 26.ledna 2018 v 08:05

Prezidentský duel - finále bude moderovat Světlana Witowská. Dívejte se od 20:00 na ČT1 a ČT24. https://t.co/azhZfuJrJB

Podle komentátora Mf Dnes se Zeman „nedokázal rozehřát“ ke svému obvyklému výkonu, zatímco Drahoš se vypjal ke svému maximu a působil lépe. „Ne že by se v prezidentské debatě v České televizi role úplně obrátily - tak rychle prostě suchara v ranaře a šoumena nepředěláte. Ale byl-li jasným úterním vítězem Zeman a Drahoš byl místy zralý na ručník do ringu, čtvrteční repete opravdu nečekaně vyznělo lépe pro Drahoše. Sice ne o parník, ale také ne pouze o prsa,“ píše. Za hlavní důvod považuje jiné aranžmá debaty, které Česká televize pro komorní prostředí Rudolfina zvolila.

„Witowská byla tvrdá, důsledná, připravená, vytrvalá a dokonale korektní“

Zeman měl podle komentátora Mf Dnes s odvracením Drahošových útoků problémy, ačkoliv ten ani tentokrát nepředvedl excelentní výkon. „Ani svůj hlavní trumf, otázku migrace a Drahošův podpis pod smírnou peticí vědců, Zeman nedokázal více rozehrát. Ke konci hodinu a půl trvající debaty působil sklesle, rezignovaně,“ dodává.

Komentátor serveru Info.cz viděl Zemana znejistělého, unaveného a nezvykle často v defenzivě. „Jiří Drahoš se ve srovnání s debatou na TV Prima jevil dravěji a dynamičtěji, přestože je stále ještě nervózní z role, do které ho postavily dějiny,“ píše. Zemana ale chválí za to, že se kontroloval i v okamžicích, kdy bylo vidět, jak se v něm „všechno vaří“. „Zeman i Drahoš ukázali, že by prezidentem být mohli - a u Drahoše konečně víme i to, že jím skutečně být chce,“ dodal.

Téměř všechna média pak vyzdvihují moderátorku Světlanu Witowskou. Podle iHned.cz předvedla naprosto excelentní, sebevědomý výkon. „Jestli někdo pochyboval, zda Česko potřebuje nezávislou veřejnou službu, dostal ve čtvrtek večer jednoznačný důkaz, že takové zpochybňující úvahy jsou zcela mimo,“ píše komentátor. Podle komentátora Info.cz byla Witowská tvrdá, důsledná, připravená, vytrvalá a dokonale korektní. Také Právo míní, že debatu „kočírovala“ s přehledem.

AFP: Debata v ČT byla vyrovnanější, Zeman přesto lehkým favoritem

Druhý televizní souboj Miloše Zemana a Jiřího Drahoše byl oproti tomu prvnímu, poznačenému "bouřlivou atmosférou v sále", o poznání vyrovnanější, hodnotí čtvrteční duel agentura AFP. Podle ní byly pomyslné misky vah v předvečer prezidentské volby přece jen nakloněné na stranu současné hlavy státu, zahraniční média však očekávají těsný výsledek.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!