Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neúspěšný kandidát Hynek podpoří ve volbách Zemana. Odpověděl mu prý na dotazy, Drahoš ne

Česko

  22:24aktualizováno  22:25
PRAHA - Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Hynek podpoří v prezidentských volbách současného prezidenta Miloše Zemana. Řekl to po čtvrteční debatě Jiřího Drahoše a Zemana v České televizi. Hynek oběma kandidátům zaslal otázky, odpověděl mu na ně jen prezident, řekl.

Prezidentský kandidát Jiří Hynek děkuje svým voličům ve štábu v Jesenici u Prahy, kde sledoval výsledky prvního kola prezidentských voleb. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zatímco Drahoše podpořili protikandidáti z prvního kola Michal Horáček, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek, na Zemanovu stranu se postavil Petr Hannig. Hynek si vzal čas na rozmyšlenou. Rozhodnout se chtěl po čtvrteční debatě a na základě odpovědí na otázky, kterými oba kandidáty oslovil. Ještě odpoledne Hynek uvedl, že informace nedostal ani od jednoho z uchazečů o post prezidenta.

Neúspěšný kandidát Hynek chce odpovědi od Zemana i Drahoše. Zajímá ho Nejedlý či Kleindienst

Zemana se v dopise ptal, jestli si po případné výhry ponechá v týmu kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, zda je pro přijetí eura a pro reformu EU. Ptal se také, jak by zabránil, aby „veškerou moc ve státě“ nezískal Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, pokud by se jako prezident rozhodl předčasně ukončit svůj mandát.

Drahošovi poslal otázky, jakou úlohu by měl po jeho zvolení jeho spolupracovník Jakub Kleindienst, jehož spojuje se středočeským exhejtmanem Davidem Rathem. Chtěl také vědět, jaká role by byla třeba kněze Tomáše Halíka nebo politiků Ivana Gabala či Petra Pitharta, kteří mu vyjádřili podporu. I na Drahoše směřoval otázky o euru, EU či migraci.

Autor: