Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. srpna 2018 18:22 Lidovky.cz > Byznys > Média

Polská verze ‚Vrať se, odkud jsi přišel‘. Televize připravila reality show mapující cestu migrantů do Evropy

Migrace (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migrace (ilustrační snímek). | foto: AP/ČTK

Praha Polská televizní stanice TVN připravila na podzim čtyřdílnou adaptaci australské reality show Vrať se, odkud jsi přišel (Go Back Where you Came From). Šestice Poláků se vydá opačným směrem po stopách migrantů přicházejících do Evropy. Postupně se tak na obrazovkách vydají z Německa přes Rakousko až do Řecka, odkud přeplují Středozemní moře a dostanou se až do iráckého regionu Kurdistán.

„Bude to nejtěžší cesta jejich života. Jak změní názory našich hrdinů na migraci? Změní pohled na jejich život?“ To jsou otázky, které chce nová polská reality show zodpovědět. Šest Poláků se v rámci natáčení vydalo po stopách uprchlíků přicházejících do Evropy. Podle producentů pořadu měl každý z účastníků na migraci původně jiný názor.

Kritici podle serveru News obvinili producenty z toho, že využívají utrpění migrantů ke komerčním ziskům. Jeden z producentů Bogdan Czaja pro polský server Press uvedl, že jsou si vědomi politické ožehavosti celého tématu a kontroverze, která vše provází. „Chceme, aby byl pořad součástí debaty,“ dodal Czaja.

Šestice Poláků byla záměrně vybrána tak, aby měla na migraci rozdílné názory. Podle novináře Piotra Kraśky, který skupinu na cestě doprovázel, výprava začala v Berlíně. Odtamtud se účastníci vydali do Rakouska, Maďarska, Srbska a Řecka, odkud pluli do Libanonu. Jejich cesta skončila až v iráckém Kurdistánu.

Podle polské televize celá cesta trvala skoro měsíc a účastníci cestovali jako uprchlíci. K dispozici tak měli jenom své pasy, nějaké peníze a telefony. Šestice Poláků navíc strávila nějaký čas i v utečeneckých táborech.

Vrať se, odkud jsi přišel je australská televizní show vysílaná mezi lety 2011 a 2015. Dvě skupiny po šesti lidech se v každé ze tří sérii vydaly po stopách migrantů přicházejících do Austrálie. Účastníci se vydali například do Demokratické republiky Kongo nebo do afghánského Kábulu.

Podobný projekt připravila v letošním roce i Česká televize, která v rámci druhé série seriálu Zlatá mládež vyslala pětici mladých Pražanů například do afrického slumu nebo na balkánskou uprchlickou trasu. Část skupiny tak měla příležitost poprvé se setkáš s uprchlíky a vyzkoušet si, jaké to je plavit se v gumovém člunu u řeckého pobřeží.

Lenka Čechová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.