Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pravidla mezi novináři a Babišem určí kodex Karla Hvížďaly

Karel Hvížďala, novinář, spisovatel a dramatik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Hvížďala, novinář, spisovatel a dramatik. | foto: ČTK

PRAHA Etický kodex mediální společnosti MAFRA, která vydává Lidové noviny, MF DNES a provozuje servery Lidovky.cz a iDNES.cz, vypracuje novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nabídku nového vlastníka vydavatelské skupiny Andreje Babiše přijal s podmínkou, že s tímto postupem budou šéfredaktoři obou listů souhlasit a na konečné verzi kodexu se s ním budou podílet.

Miliardář Babiš oznámil koupi mediální společnosti od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft v minulém týdnu. Představil ji jako důležitý krok v jeho snaze vybudovat významnou mediální divizi na trzích České republiky a Slovenska.

Již dříve do této skupiny patřily regionální týdeníky 5plus2 a vydavatelství Ecopress, které na Slovensku vydává deník Hospodárske noviny.

Redakce Lidových novin při diskuzi s Andrejem Babišem

Redakce Lidových novin při diskuzi s Andrejem Babišem

Hvížďala, který se mimo jiné podílel na sepsání Kodexu Českého rozhlasu, má pomoci rozptýlit obavy některých kritiků z omezování novinářské nezávislosti, a to především s ohledem na Babišovo politické působení. Nový kodex by tak měl přesně rozdělit role v této mediální divizi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zástupce majitele (vydavatele) by redakcím určoval rozpočet, jmenoval a odvolával šéfredaktory, šéfredaktoři by měli zaručenou bezvýhradnou samostatnost v personálním obsazení redakcí a ručili za obsah vydávaných periodik," uvedl mluvčí Agrofert Holdingu Karel Hanzelka.

Kodex má podle něj také jasně a transparentně oddělit vydavatelství od ostatních firem Agrofertu, od politického hnutí ANO a dalších Babišových aktivit. Dokument zároveň určí způsob, jak budou řešeny případné neshody mezi vydavatelem, respektive majitelem a redakcí.

Proč o mně nepíšete?

Babiš si vysloužil kritiku za nepatřičný zásah do médií v minulém týdnu, jen dva dny poté, co byla informace o převzetí společnosti oznámena. Lidové noviny napsaly, že Babiš volal jejich politickému redaktorovi a domáhal se odpovědi, proč v deníku chybí zmínka o tiskové konferenci jeho politického projektu.

ČTĚTE TAKÉ:

Babiš v telefonátu údajně nejprve kritizoval, že noviny jeho vystoupení na svých stránkách vůbec nezachytily, a dále opakovaně naléhal, na čí pokyn se tak stalo. Po následném dotazu z vedení společnosti Mafra se budoucí vlastník přímo v sídle redakce za své chování omluvil a navrhl uzavření etického kodexu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...