1. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Před 60 lety začala vysílat Československá televize

Před 60 lety začala vysílat Československá televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před 60 lety začala vysílat Československá televize. | foto: Česká televize

PRAHA Když v roce 1936 zahájila britská BBC jako první na světě pravidelné televizní vysílání, dělala své první krůčky už i televize v Československu. Vývoj však přerušila druhá světová válka, a tak se první pokusné vysílání televize v českých zemích konalo až v roce 1948, tehdy jako ukázka pro veřejnost. Pravidelné zkušební vysílání zahájila Československá televize 1. května 1953.

Zpočátku se vysílalo ze Studia Praha v Měšťanské Besedě (ve Vladislavově ulici) dva dny v týdnu (ve středu a v sobotu) a jako první vysílač byla tehdy adaptována pražská rozhledna na Petříně.

Československá prvenství

Koncem února 1954 bylo vysílání prohlášeno za pravidelné. Počet vysílacích dnů se postupně rozšiřoval, ale na možnost strávit před blikajícími obrazovkami televizorů všech sedm večerů v týdnu si diváci museli počkat až do prosince 1958.

Druhý program státní televize se do éteru rozběhl na jaře 1970 a za dobu své existence získal několik československých prvenství. Byla to "dvojka", na níž se počínaje květnem 1973 začalo poprvé pravidelně vysílat v barvě. A o 15 let později, v květnu 1988, si na druhém programu svoji premiéru odbyl teletext.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?