3. května 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zemědělci převařují staré mléko, straší hoax

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Trvanlivé mléko, které se neprodá a vyprší mu trvanlivost, vrátí s náležitým požehnáním úřadů prodejce zpracovateli. Ten otevře tetrapakový obal, mléko převaří a vrátí ho do krabice, která putuje zpět na pulty obchodů. To ve zkratce stojí ve zprávě, která se šíří po sociálních sítích. Odborníci ale uklidňují: jde pouze o starší typ hoaxu, tedy nepravdivé poplašné zprávy.

"Každá potravina živočišného původu, tedy i mléko, musí při uvedení do oběhu splnit podmínky zdravotní nezávadnosti, o čemž je zákazník informován – identifikace výrobce, původ, data spotřeby. Pokud jde o nějaká skrytá čísla na spodní straně kartonu, mají vztah k obalu, nikoli k obsahu," uvedl k hoaxu, který se ve vlnách šíří už od roku 2010, tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

I společnost Tetra Pak se poplašné zprávě brání. "Čísla na obalech obsahují informaci o obalu, nikoli o jeho náplni. Sekvence čísel 1234, 1234567 a jiná se užívá k identifikaci pásu, ve kterém byl obal potištěn," napsala společnost v tiskovém prohlášení.

Text poplašné zprávy

Mléko v česku - to je skandální!!! - věděli jste to?!!
Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí. Může tak učinit max. 5 krát. Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko "recyklováno". Tj. 12 45 znamená, že bylo převařeno 3 krát. Tak dobrou chuť. Mrkla jsem na to a opravdu. Na krabicích plnotučného mléka, které bylo "v akci" za 11,90 Kč, chybí v řadě č. 4. Doufám, že alespoň u mléka prodávaného jako čerstvé, nechybí v řadě žádné číslo.

Fotka doprovázející hoax

Hoax o převařovaném mléku se pomocí e-mailových zpráv a sdílením na sociálních sítích šíří už od roku 2010. Zpráva se od té doby několikrát obměnila a ve společnosti se objevila v ještě několikrát. Poslední vlnu paniky vyvolal hoax před několika dny, kdy se znovu začal šířit na sociální síti Facebook.

Michaela Černá

Najdete na Lidovky.cz