19. ledna 2018 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Média

Prima odhalila témata prezidentského duelu. Na co se musí Zeman a Drahoš připravit?

Karel Voříšek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Voříšek | foto: TV Prima

Praha Televize Prima ve své páteční tiskové zprávě zveřejnila detaily k duelu, jemuž dala název Česko hledá prezidenta. Miloš Zeman a Jiří Drahoš se v něm příští týden v úterý setkají tváří v tvář. Podle avíza televize budou debatovat o možných změnách v ústavě, minulosti České republiky, domácích politických fenoménech i zahraniční politice. Debatu bude moderovat Karel Voříšek.

Televize Prima rozdělila témata do 4 okruhů. V prvním okruhu by kandidáti na prezidenta měli diskutovat o možnostech změn v Ústavě České republiky, například referendu jako ústavním nástroji, možnosti změn rodinných práv homosexuálů, zrušení senátu nebo možnosti prezidentského veta.

Druhým okruhem bude vyrovnání s minulostí v České republice. Diskutovaná témata budou: problematika církevních restitucí a jejich zdanění, postoj ke komunismu, ale například i významné stoleté výročí vzniku republiky. 

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš na diskusi s veřejností v Plzni.
Zeman, Babiš a arcibiskup Duka.

Třetím okruhem témat by měly být domácí politické fenomény. Jako příklad Prima uvádí ústavní právo na nošení zbraní, možnost zmírnění protikuřáckého zákona, EET a ochranu osobních dat a svobodu projevu v rámci Evropské unie.

Diskuse by se měla týkat i zahraniční politiky, mimo jiné se bude zabývat migrací a kvótami, společnou armádou v rámci Evropské unie, vztahem k Rusku a sankcím vůči němu nebo neziskovým organizacím čerpajícím finanční prostředky ze zahraničí.

Okruhy mají oba kandidáti od televize Prima již k dispozici.

Debatu s fanoušky obou kandidátů uvede Prima v úterý 23. ledna od 20.15 v přímém přenosu ze scény pražského Hudebního divadla Karlín. Moderátorem debaty bude Karel Voříšek. Jiří Drahoš svou účast potvrdil. Televize Prima je tak podle dostupných informací jedinou komerční televizní stanicí, která divákům nabídne duel obou prezidentských kandidátů v přímém přenosu.

Kandidáti se kromě Primy utkají i ve veřejnoprávní České televizi. Miloš Zeman ale přislíbil účast celkem čtyřem televizním stanicím. Česká televize bude pořad vysílat ve čtvrtek 25. ledna ve 20:00 hodin ze studia z Kavčích hor přímým přenosem na ČT 1 i ČT 24. Moderátorkou bude podle mluvčí televize Karolíny Blinkové, poté co nabídku odmítl Václav Moravec, Světlana Witowská.

Televizní prezidentské debaty před druhým kolem volby jsou obvykle velmi sledované. Přisuzuje se jim vliv na rozhodování voličů. Jedná se totiž o jednu z posledních možností kandidátů veřejně prezentovat své názory a postoje širokému okruhu voličů.

Karel Voříšek

Moderátor hlavní zpravodajské relace Zprávy FTV Prima, lektor a kouč.

V televizi začínal v roce 1985 coby programový hlasatel v Československé televizi, poté v ČST pracoval jako redaktor a moderátor, vystřídal i několik manažerských pozic mimo televizi, v roce 1998 se vrátil do televize a do zpravodajství, moderoval Televizní noviny. Od roku 2013 je tváří zpravodajství FTV Prima. Na svém kontě má šest vítězství v anketě divácké popularity TýTý v kategorie Osobnost televizního zpravodajství i absolutní vítězství v anketě TýTý.

abi