30. října 2014 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Respektujte při slučování charakter pěveckých sborů, vyzvala rada Český rozhlas

Budova Českého rozhlasu v Praze, Vinohradská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Českého rozhlasu v Praze, Vinohradská | foto: wikipedia

PRAHA Sloučení Dismanova rozhlasového dětského souboru (DRDS) a Dětského pěveckého sboru (DPS) by podle Rady ČRo mělo zachovat dosavadní charakter a tradice obou souborů. Rozhlas má při obsazování vedoucích postů zároveň postupovat maximálně otevřeně.

Vyplývá to ze schváleného usnesení Rady Českého rozhlasu, která vzala chystané změny na vědomí.

Podporu sloučení od rady nezvrátil ani středeční souběžně s jednáním konaný happening rodičů a sympatizantů souboru, kterým vadí, že dlouholetí umělečtí vedoucí souboru, manželé Zdena a Václav Fleglovi, dostali výpověď. Akce se zúčastnila přibližně stovka rodičů, členů a sympatizantů souboru, zhruba dvě desítky z nich s pestrobarevnými záchrannými kruhy, které symbolicky položili před vchod do budovy rozhlasu.

ČTĚTE TAKÉ:

Rada v usnesení zmínila principy, které považuje za zásadní při zamýšlených změnách souboru. Konkrétně vyzvala, aby při nich rozhlas respektoval název, tradice i charakter souboru, dále všechny personální změny týkající se uměleckého vedení vést formou otevřených výběrových řízení a současně zajistit kontinuitu pro letošní sezonu a vůči dosavadnímu vedení souboru se chovat s respektem k vykonané dlouholeté práci, uvedl předseda rady Michal Stehlík.

Náměstek generálního ředitele René Zavoral na středečním jednání rady připomněl, že rozhlas za poslední tři roky prošel rozsáhlou transformací. Sloučení dosavadních souborů od příštího roku podle něj není likvidačním krokem, ale reakcí na novou situaci.

„Je to jako operovat zdravého člověka jenom proto, že jako jediný ještě nebyl operován,“ prohlásila k chystaným změnám na středečním happeningu jedna z organizátorek Markéta Štechová.

Rozhlas podle Zavorala také počítá s tím, že zahájená sezona bude dokončena se současným vedením a na jednotlivé sbormistry budou vypsána otevřená výběrová řízení. Detailní seznámení rodičů a příznivců souboru s navrhovanou koncepcí rozhlas plánuje na úterý 4. listopadu.

O začlenění nové složky zaměřené na rozhlasové činnosti na středečním zasedání promluvil ředitel Centra uměleckých těles ČRo Jan Simon. Zároveň ve středu radním poprvé veřejně představil novou koncepci, včetně organizačních změn. Radní Ivan Tesař v této souvislosti kritizoval, že koncepce nebyla diskutována před tím, než byla poprvé prezentována na veřejném zasedání rady.

Simon během prezentace mimo jiné ujistil, že v součtu obou dotací je celková částka mírně navýšena. U nové rozhlasové složky se předpokládá využitím interních zaměstnanců rozhlasu. „Dosud nebyl také využit potenciál dotačních a grantových programů,“ podotkl Simon. Neměl by tak být zkrácen dosavadní rozpočet ani jednoho souboru.

Podle dřívějšího prohlášení zástupců ČRo propojením DRSD a DPS vznikne od 1. ledna subjekt, který nabídne svým členům zejména lepší zázemí. O organizační činnosti DRDS se bude starat producent, který ale nebude nijak zasahovat do jednotlivých odborných činností. Těmi se budou zabývat jejich garanti, kteří se naopak zase nebudou muset zabývat provozními záležitostmi a díky tomu budou mít víc prostoru pro samotnou práci s dětmi, uvedl rozhlas. Soubor bude zapojený do akcí a soutěží pořádaných Českým rozhlasem, jako jsou například Concerto Bohemia, Concertino Praga a festival Prix Bohemia Radio. V rámci zkoušek se budou konat exkurze ve vysílání a také návštěvy regionálních studií.

Lidovky.cz, ČTK