11. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Řecku nelze jednoduše diktovat a věřitelé příliš tlačili, říká tajemník pro EU

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU | foto: Lidové noviny

Na Řeky věřitelé moc spěchali, říká v rozhovoru pro sobotní LN státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Bude prý ale pro všechny lepší, když Řecko v eurozóně nakonec zůstane.

LN: Je tady ještě snaha rozlišovat mezi řeckými politiky a obyčejnými Řeky? Přece jen za posledních pět let přišli o čtyřicet procent platů i důchodů, daň z přidané hodnoty vylétla na 23 procent, škrty byly dost drastické, mladí lidé téměř nezavadí o práci.

Na Řecko věřitelé spěchali možná až příliš. Na rozdíl od Portugalska je Řecko agrární ekonomika, která svůj export nemůže zvýšit tak rychle. Na začátku procesu jsme měli být obezřetnější, Řecko mělo dostat víc času na všechny reformy. A věřitelé zase důsledněji kontrolovat jednotlivé kroky. 

Nikdo ale nemůže rozporovat, že platy se snížily mimo jiné i kvůli tomu, že Řecko nezvládá vybírat daně. My si tady stěžujeme na špatný výběr daní, proti Řecku je ale naše situace geniální. Běžní Řekové samozřejmě vidí, že bohatí daně neplatí a nenesou náklady, že ta zátěž není rovnoměrně rozložena. Jenže za tím vším je kvalitní politická propaganda, která dokázala celé nedávné referendum obrátit na otázku po národní hrdosti.

LN: Když už mluvíme o národní hrdosti – třeba Lotyši prošli drsným ozdravným programem, zavedli mnoho reforem, oprávněně se mohli cítit na kolenou. A přesto v ulicích nikdo neprotestoval.

Základní motivací Lotyšů ale bylo, že chtějí patřit do Evropy, být a zůstat součástí EU. Protože kdyby všechno zahodili za hlavu, rychle by spadli do ruské sféry vlivu. Proto byli ochotni ledacos obětovat. Řecko má ale právě opačnou historickou zkušenost. Jejich zkušenost je, že jim vždy někdo pomůže, takže se nemusí snažit.

LN: Bývalý ministr financí Janis Varufakis a nedávno i ekonom Thomas Piketty vyslovili názor, že situace Řecka je obdobná roku nula, který v Německu panoval po druhé světové válce. Prý je načase něco jako nový Marshallův plán.

To přirovnání ale nesedí. Marshallův plán chtěl obnovu německé ekonomiky, tedy návrat dřívější výkonnosti. Navíc za podmínek, kdy státní správa výborně fungovala. Řecko oproti tomu nemá funkční státní správu a nechce obnovovat průmysl, protože se o ­žádný ani nemůže opřít. Do Řecka nepřijede dvakrát více turistů, ani tam nezasadíte dvakrát víc olivovníků.

Leckdo by rád viděl nějakou nucenou správu, ale to udělat nelze. Řecko zkrátka není firma, kde by krizový management něco vyřešil.

J. Voráček To nelze ani číst. 11:57 11.7.2015

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.