6. února 2014 17:50, aktualizováno  18:59 Lidovky.cz > Byznys > Média

Redaktor LN Jiří Peňás dostal Peroutkovu cenu. Spolu s ním i Ivan Klíma

Ceny Ferdinanda Peroutky, slavnostní předání. Oceněni byli Ivan Klíma (vlevo) a Jiří Peňás (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny Ferdinanda Peroutky, slavnostní předání. Oceněni byli Ivan Klíma (vlevo) a Jiří Peňás (vpravo). | foto: MAFRA - František VLČEK

PRAHA Spisovatel Ivan Klíma a redaktor kulturní rubriky Lidových novin Jiří Peňás se stali držiteli novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2013.

Jiří Peňás patří mezi nejvýraznější a zároveň nejoriginálnější publicisty současnosti, uvedl ve svém laudatiu Jan Dražan. Je podle něj svým způsobem s podivem, že se mu tohoto ocenění dostává až dnes. "Ale právě možná o to je cena zaslouženější, podpořená více než dvaceti lety jeho psaní, myšlenek a názorů." Jiří Peňás publikoval především v Respektu, Mladé frontě DNES či Týdnu. Od roku 2009 vede kulturní rubriku Lidových novin.

Při Klímově ocenění pořadatelé vzpomněli jeho dětství poznamenané transportem do Terezína, začátky jeho psaní i nejtužší léta normalizace, které ale tuto výraznou osobnost kulturního života neumlčely.

Ivan Klíma

Ivan Klíma

Vladimír Bako ve svém laudatiu připomněl, že Klíma psal již během studií reportáže pro Mladou frontu, své první redakční místo ale našel v Květech, odkud byl však za necelý rok vyhozen za kritickou stať Kádrový profil Karla Čapka. Jeho novinářská éra je spojena mimo jiné s Literárními novinami, v šedesátých letech psal i pro literární Květen, Hosta do domu, Tvář, Plamen, Orientaci, Divadlo. Řada jeho příspěvků, předmluv, článků a esejů se dostala do samizdatu i do zahraničních publikací, romány vycházely v překladech i česky v nakladatelství Škvoreckých Sixty-Eight v Torontu.

Ivan Klíma se po převratu k novinařině vrátil, psal opět pro obnovené Literární noviny, Mosty, Labyrint, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Mladou frontu Dnes, České slovo, Reflex, Kmen a další časopisy. V Lidových novinách byl v letech 1994 - 2003 autorem oblíbeného týdenního Posledního slova. Ivan Klíma byl oceněn v roce 2002 prestižní mezinárodní Cenou Franze Kafky a roku 2003 Cenou společnosti pro vědy a umění.

Ocenění uděluje každoročně Sdružení Ferdinanda Peroutky osobnostem, jejichž práce musí musí mít mimořádnou úroveň násobenou preciznosti výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je vždy nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

kul, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?