Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Seznam.cz přepřahá. Zima končí jako generální ředitel, jeho funkce zaniká

Generální ředitel Seznamu Pavel Zima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Seznamu Pavel Zima. | foto: Seznam.cz

PRAHA Ve vedení české internetové jedničky Seznam.cz došlo k výrazné změně. Z čela firmy podle ověřených informací serveru Lidovky.cz odchází dosavadní generální ředitel Pavel Zima, jeho pozice zanikne. Firma to následně zdůvodnila pokračováním strategických změn.

Změnu ve vedení lídra českého internetového trhu potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Jedním z důvodů Zimova odchodu z čelní pozice jsou podle serveru Lidovky.cz dlouhodobé neshody s Tomášem Kapalínem, mužem dosazeným majitelem a zakladatelem Ivo Lukačovičem do top managementu. V něm Kapalín působí jako ředitel rozvoje obchodu. Mluvčí firmy Irena Zatloukalová tento důvod ovšem popřela.

Informaci o změně ve vedení ale Seznam potvrdil.

„Ivo Lukačovič, majitel a předseda představenstva společnosti Seznam.cz, dokončuje změny započaté jarním rozšířením počtu členů představenstva a odděluje strategické řízení firmy od exekutivních úkolů. Proto ruší pozici generálního ředitele a znovuobnovuje roli výkonného ředitele. Ten se má starat o každodenní chod firmy a realizaci strategií připravených představenstvem společnosti. Na tuto pozici byl vybrán Michal Feix,“ uvedla společnost.

Tím se podle Seznamu uvolnilo místo v představenstvu, na které přichází Ondřej Procházka, bývalý šéf vývoje společnosti a současný spolupracovník Iva Lukačoviče.

„Pavel Zima se bude díky tomuto posunu moci soustředit coby místopředseda představenstva na strategické vedení firmy spolu s jeho dalšími členy,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Z dalších vět také vyplývá, že Zima přišel o dohled nad obsahem, tedy také nedávno spuštěným zpravodajským serverem Seznam Zprávy.

„Zároveň bude spolupracovat na dalších podnikatelských záměrech Iva Lukačoviče, proto předává roli obsahového ředitele Igoru Kalašovi, který doposud obsah ovlivňoval ze své pozice v oddělení Business Developmentu.“

Pavel Zima je v Seznamu téměř od začátku. Do firmy přišel v roce 1998 ještě jako student elektrotechnické fakulty, kdy po nocích dělal administrátora. Celý tým přitom tvořilo pouhých pět lidí. Postupně se stal šéfem administrátorů, technickým ředitelem a v roce 2006 šéfem firmy, která vyrostla na 3,4 miliardy korun obratu. Zisk před zdaněním jen loni činil 1,25 miliardy korun.

Seznam

Nejnavštěvovanější český server založil Ivo Lukačovič v květnu 1996, vzorem stránky byl vyhledávač Yahoo. Podobně jako řada jiných internetových průkopníků Lukačovič kvůli práci nedostudoval vysokou školu (ČVUT), první čtyři roku Seznam.cz provozoval jako živnostník. Teprve v roce 2000 se Seznam.cz transformoval na akciovou společnost, což souviselo s prodejem menšinového podílu švédské firmě Spray, později tyto akcie převzaly další fondy. Zahraničním akcionářům patřilo 30 procent Seznamu.cz až do začátku letošního roku, kdy akcie odkoupila sama firma. Lukačovič tak dnes ovládá celou společnost.

Předmět činnosti: Server Seznam.cz funguje nejen jako internetový vyhledávač, ale nabízí i bezplatné e-mailové schránky, zpravodajství, mapový server Mapy.cz, videoportál Stream.cz nebo srovnávač cen Zboží.cz.

Postavení na trhu: Seznam.cz je jedničkou českého internetu, podle měření Netmonitor měl letos v říjnu 6,25 milionu reálných uživatelů (na této úrovní se pohybuje dlouhodobě).

Hospodářské výsledky: V roce 2015 společnost zvýšila tržby o devět procent na 3,41 miliardy korun, před zdaněním stoupl o desetinu na 1,25 miliardy korun.

Základní kapitál: 3,720.000 korun Počet zaměstnanců: 1100 (přibližně) Ostatní: - Na počátku nejúspěšnějšího českého vyhledávače stál Jára Cimrman. Právě tomuto univerzálnímu géniovi věnoval Lukačovič svou první webovou stránku, kterou vytvořil jako student programování na ČVUT.

- Už ve druhém roce své existence nabídl Seznam.cz uživatelům možnost zřídit si bezplatnou e-mailovou schránku. Rovněž spustil zábavní server Novinky.cz, který se později změnil na zpravodajský web, na jehož provozování od roku 2003 spolupracuje s deníkem Právo. Letos v říjnu pak Seznam.cz spustil vlastní zpravodajskou produkci.

- Větší důraz na obsah začala firma klást už dříve, na jaře 2011 například zcela ovládla videoportál Stream.cz, do kterého vstoupila už v roce 2007. Videoobsah je dostupný nejen na počítačích nebo mobilních telefonech, ale také na chytrých televizních na platformě HbbTV.

zdroj: ČTK

,

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...