Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nová aplikace má studentům pomoci s orientací v knihovnách

Studentka v knihovně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka v knihovně (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Studenti Fakulty informatiky na brněnské Masarykově univerzitě vyvinuli aplikaci SmartLib pro chytré mobilní telefony, která zajistí přístup do všech katalogů univerzitních knihoven a nabízí i prvky sociálních sítí.

"Aplikaci si může každý stáhnout zdarma. Knihy může nejen vyhledávat, ale také hodnotit, psát k nim recenze, vytvářet si pořadí oblíbenosti a řadu dalších věcí," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Aplikace je také napojena na službu Google Books, která nabízí vzdálený přístup k celým textům knih nebo aspoň k jejich částem.

Nabízí i jednu zajímavou funkci. "Když čtenář objeví knihu v knihkupectví, nasnímá si kód ISBN a hned zjistí, jestli je kniha dostupná v univerzitním katalogu," vysvětlil hlavní autor aplikace, doktorand z fakulty informatiky Jonáš Ševčík.

Výsledná aplikace je dílem pěti studentů, kteří ji vyvíjeli téměř dva roky. Momentálně je dostupná pro mobilní platformy Google Android a Windows Phone. Na verzi pro Apple iOS se ještě pracuje.

"Na SmartLibu jsem začal pracovat v rámci své diplomové práce. Ambice byla původně větší. Mělo jít o aplikaci, která dokáže člověka v knihovně dovést přímo ke správnému regálu a k vybrané knize. Technologie v mobilních telefonech na to ale zatím nestačí," sdělil Ševčík.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.