17. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Svoboda internetu je ohrožená, míní Brin z Googlu

Google. - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. - ilustrační | foto: Reprofoto

NEW YORK Svoboda internetu podle spoluzakladatele amerického internetového vyhledávacího a reklamního gigantu Google Sergeye Brina čelí dosud nejvážnějšímu ohrožení. Může za to prý kombinace několika trendů.

Jedním je stále větší snaha některých vlád kontrolovat přístup občanů k celosvětové počítačové síti a jejich komunikaci na ní. Nebezpečí prý představují i zásahy zábavního průmyslu proti pirátství a snaha firem jako Facebook uzavřít uživatele do "zahrad obehnaných zdí", kde platí jasně daná pravidla. Vše to podle Brina ohrožuje základní kameny sítě, jimiž jsou otevřenost a univerzální přístup.

ČTĚTE TAKÉ:

"Proti otevřenému internetu se po celém světě spojily velmi mocné síly," uvedl Brin v rozhovoru pro britský deník The Guardian. "Mám z toho větší obavy než v minulosti. Je to děsivé," dodal osmatřicetiletý miliardář, který spolu s Larrym Pagem vybudoval společnost, která je na internetu všudypřítomná a která paradoxně často čelí kritice z nerespektování soukromí uživatelů.

Brin jako zdroj svých obav jmenoval úsilí zemí jako Čína, Saúdská Arábie či Írán o cenzuru internetu a kontrolu jeho využívání. Podotkl, že před pěti lety nevěřil, že by nějaký stát mohlo efektivně omezovat internet po delší dobu. Nyní ale vidí, že se spletl. "Myslel jsme, že nelze vrátit džina zpět do lahve, ale teď to vypadá, že v některých oblastech se to podařilo," řekl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Brin varoval i před společnostmi Apple či Facebook, které využívají vlastní uzavřená řešení, což prý může ohrozit inovaci a celosvětovou počítačovou síť balkanizovat. Mnoho informací se například nedostane do internetových vyhledávačů. "Je toho hodně co ztratit. Například všechny data v aplikacích, k nimž nemají přístup programy prohledávající internet," uvedl.

The Guardian nicméně poznamenává, že Brinovy poznámky o Facebooku pravděpodobně vyvolají rozporuplné reakce. Google provozovateli největší internetové sociální sítě přímo konkuruje svou službou Google+. Brin ale říká, že kdyby na internetu dominoval Facebook, nemohl by vyhledávač jako Google vůbec vzniknout.

'Google vždy usiloval o otevřenost'

"Člověk musí hrát podle jejich pravidel, která jsou skutečně restriktivní," podotkl s tím, že Google naopak vždy usiloval o co největší otevřenost internetu. Google v minulosti opakovaně čelil kritice, že málo chrání soukromí svých uživatelů. Například při uvedení své předchozí sociální sítě Google Buzz lidem automaticky přidal do seznamu přátel jejich nejčastěji využívané e-mailové kontakty.

Později nastavení služby po kritice změnil Letos pak společnost spustila rozsáhlou reklamní kampaň, ve které se snažil zmírnit obavy uživatelů ohledně toho, že začala začleňovat do výsledků vyhledávání jejich soukromá data.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!