14. září 2011 22:36 Lidovky.cz > Byznys > Média

Tabu íránské televize? Muži bez triček

Milostné scény jsou zakázané | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milostné scény jsou zakázané | foto: Shutterstock

TEHERÁN Íránská televize si zakázala vysílat provokativní milostné příběhy, na obrazovce se nesmí objevit ani muži bez triček.

Podle agentury Reuters se tak televize zjevně podvolila tlaku konzervativních íránských duchovních, kteří si stěžovali na nevhodné scény hlavně v zahraničních filmech.

Íránská televize

Od íránské revoluce v roce 1979 se íránská televizní a filmová tvorba vyhýbá scénám zachycujícím přílišné sbližování pohlaví. Íránské herečky v domácích filmech bývají zahaleny od hlavy až po paty. Díky ilegálnímu přijímání satelitních kanálů však Íránci mohou sledovat zahraniční televize.

Někteří klerici si však stěžují na program státní televize, v níž jsou prý už také vidět muži a ženy sedící ve společné kanceláři, přičemž ženy jsou nalíčené.

Státní vysílací společnost teď takové excesy oficiálně zakázala. Zákaz se vztahuje například na "polonahé muže" nebo provokativní milostné příběhy, které zahrnují například milostné trojúhelníky. Producenti íránských filmů se mají vyhýbat míšení pohlaví ve scénách zobrazujících "svatební obřady, rodinné slavnosti, pracoviště a oslavy".

Plavání se nevysílá

Jeden íránský sloupkař ale poznamenal, že takové scény íránská televize v současnosti stejně nevysílá a zpola svlečení muži jsou vidět jen ve sportovních záznamech z wrestlingu a plavání. Ženské sporty, v nichž sportovkyně nemají zahalenu hlavu nebo mají poodhalené části těla, íránská televize nevysílá vůbec - typicky například ženské plavání.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!