Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hodina u televize prý zkracuje život o 22 minut

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CAIRNS Každá hodina strávená před televizní obrazovkou zkrátí váš život o 22 minut. Vyplývá to z výzkumu vědců z Univerzity v Queenslandu v Austrálii.

Vědci použili přes deset let starou studii, ve které respondenti odpovídali kolik času tráví před televizní obrazovkou. Pomocí statistiky průměrné délky života v Austrálii pak vytvořili model, na jehož základě data porovnali s délkou života pravidelných diváků a těch, kteří se na televizi nedívají.

Z výzkumu vyšlo, že lidé, kteří se na televizi dívají šest hodin denně (1 procento australské populace) umírají v průměru o 4,8 let dříve než, ti jež svůj volný čas tráví aktivnějším způsobem.

"Sledování televize má podobně negativní následky na naše zdraví jako nedostatek fyzické námahy, obezita a kouření. Každou hodinou u televize se připravujeme o necelých 22 minut života", cituje deník The Daily Telegraph ze studie, jež vyšla v odborném časopise British Journal of Sports Medicine.

Přestože existuje bezpočet kampaní, které upozorňují na rizika pravidelného sezení před televizí, vliv na zkracování délky života nebyl doposud brán v potaz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.