Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hodina u televize prý zkracuje život o 22 minut

Zdraví

  7:00
CAIRNS - Každá hodina strávená před televizní obrazovkou zkrátí váš život o 22 minut. Vyplývá to z výzkumu vědců z Univerzity v Queenslandu v Austrálii.
Televize - ilustrační foto.

Televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci použili přes deset let starou studii, ve které respondenti odpovídali kolik času tráví před televizní obrazovkou. Pomocí statistiky průměrné délky života v Austrálii pak vytvořili model, na jehož základě data porovnali s délkou života pravidelných diváků a těch, kteří se na televizi nedívají.

Z výzkumu vyšlo, že lidé, kteří se na televizi dívají šest hodin denně (1 procento australské populace) umírají v průměru o 4,8 let dříve než, ti jež svůj volný čas tráví aktivnějším způsobem.

"Sledování televize má podobně negativní následky na naše zdraví jako nedostatek fyzické námahy, obezita a kouření. Každou hodinou u televize se připravujeme o necelých 22 minut života", cituje deník The Daily Telegraph ze studie, jež vyšla v odborném časopise British Journal of Sports Medicine.

Přestože existuje bezpočet kampaní, které upozorňují na rizika pravidelného sezení před televizí, vliv na zkracování délky života nebyl doposud brán v potaz.

Autor:

Mohlo by vás zajímat