Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

V ČT začíná být dusno. Kvůli změnám ve zprávách

Média

  7:00
PRAHA - Atmosféra ve zpravodajském týmu České televize houstne. Někteří reportéři mají pocit, že vedení příliš zasahuje do jednotlivých reportáží. Podle vedení jde jen o projev odporu ke změnám.

Zatímco první várka reportérů ČT v pondělí podstoupila psychotesty, které některým zaměstnancům nařídil generální ředitel Petr Dvořák, na půdě zpravodajství panuje čím dál větší nervozita.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslední týden vedení zpravodajské relace Události podle reportérů oslovených LN několikrát odložilo či korigovalo materiály, které se týkaly kontroverzních lidí z prostředí politiky a byznysu. „Bylo mi řečeno, že moje reportáž se do zpráv z časových důvodů nevejde. Nevím, zda je to cenzura, myslet si můžu cokoliv,“ řekl LN pod podmínkou anonymity jeden z reportérů.

Podle ředitele zpráv Zdeňka Šámala měly zásahy do schématu zpráv racionální opodstatnění, které nemá s cenzurou nic společného. „Mám pocit, že obecně řešíme problém, že teď tady lidi nutíme pracovat podle určitých pravidel, a tohle je zákonitá protireakce,“ zdůvodňuje Šámal odpor množstvím změn.

Napětí v redakci

Kritiku uvnitř televize vzbudilo neodvysílání jedné z reportáží o vlivném lobbistovi Ivu Rittigovi a jeho napojení na pražský Dopravní podnik. Podle Šámala dostala kauza prostor v jiných dnech. „Případ byl v Reportérech ČT, věnovali jsme se mu včera, dnes uvidíte nějaké pokračování,“ sdělil v pondělí odpoledne. Reportáž pak Události skutečně odvysílaly.

Nevoli v redakci zpráv sklidilo i odsunutí vysílání materiálu o jihočeském kmotrovi Pavlovi Dlouhém z ODS. „Autor na tom pracoval tři dny, další tři dny jsme odstraňovali věci, které podle kodexu dělat nesmíme, například používání skryté kamery tam, kde to není na místě,“ vysvětlil Šámal.

Zdeněk Šámal

Napětí v redakci může mít racionální vysvětlení. „Je logické, že některým zaměstnancům se větší nároky nemusí líbit, a proto na vedení donáší. Největší neštěstí by bylo, kdyby médium začali řídit redaktoři, a nikoliv jeho šéfredaktor,“ říká znalec mediálního prostředí.

Psychologické testy

Atmosféru v redakci ČT v posledních dnech vyhrotila i informace, že 50 vybraných reportérů bude muset absolvovat psychologické testy.

VÍCE O ZMĚNÁCH V ČT:

Test jednoho zaměstnance zabere tři dny. Jak LN informovaly, provede ho firma DMC, kterou vlastní bývalá kolegyně ředitele Petra Dvořáka z finanční skupiny PPF. Dvořák musel v pondělí možný střet zájmů vysvětlovat předsedovi Rady ČT Milanovi Uhdemu. „Já si to vykládám tak, že ve zpravodajství vzniká velká nervozita, protože dojde k personálním změnám. K tomu má podle mě směřovat i akce s psychologickými testy,“ naznačil možnost výraznější obměny zpravodajského týmu Uhde.

Ten nevidí nic špatného ani na Dvořákově schůzce s hejtmany, na níž je požádal o názor na zpravodajství. „Pokud hejtmani na schůzce získali dojem, že budou mít v televizi nějaký vliv, tak mi ředitel Dvořák sdělil, že to byl dojem neoprávněný,“ řekl Uhde.

Rada ČT zasedne zítra. Někteří členové se na události posledních dnů budou vyptávat. „Mě bude zajímat, proč jsou psychotesty určené jen pro některé zaměstnance. To, že pro ČT pracuje firma spojená s PPF, se mi také nezdá zrovna hezké,“ řekl LN radní Jan Prokeš.