Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vánoční projev Zemana opět zajistí Nova. „Jde už o tradici,“ tvrdí Hrad

Miloš Zeman v pořadu Hovory z Lán (srpen 2013) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman v pořadu Hovory z Lán (srpen 2013) | foto: ČTK

PRAHA Televize Nova opět zajistí živý přenos Vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana. „Vzhledem k tomu, že je to již druhé Vánoční poselství prezidenta republiky, jde už o určitou tradici. Oceňujeme profesionální přístup Novy,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Server Lidovky.cz dvakrát položil mluvčímu Hradu otázku, proč v tomto případě preferují soukromé médium před veřejnoprávním. Ani v jednom případě Ovčáček nepodal uspokojivé vysvětlení.

„Navazujeme na loňské Vánoční poselství prezidenta republiky, které též natáčela televize Nova,“ kroužil Ovčáček kolem odpovědi.

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana odvysílají Nova, která jako loni televizní přenos zajišťuje, Česká televize na stanici ČT24 a Český rozhlas. Projev lidé mohou sledovat ze záznamu v pátek 26. prosince ve 13:00. ČT na rozdíl od předchozích let projev odvysílá jen na zpravodajské ČT24, kde jej bude tlumočit také do znakového jazyka.

„Česká televize byla připravena vyrobit a odvysílat Vánoční poselství prezidenta republiky. Před jakýmkoli jednáním ale obdržela oficiální dopis Kanceláře prezidenta republiky oznamující, že se dohodla na výrobě a odvysílání vánočního poselství s TV Nova,“ vysvětlila ČTK mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Kancelář prezidenta republiky k přípravě oslovila opět Novu. Prezidentovo poselství natočí dopoledne na zámku v Lánech a nabídne je dalším provozovatelům k zařazení do programu.

Televize Prima stejně jako v loňském roce Vánoční poselství na programu nemá a záznam využije ve zpravodajských pořadech. Prima loni divákům místo Zemanova poselství nabídla speciální novoroční vydání debatní Partie, kam pozvala bývalého prezidenta Václava Klause. O letošní nabídce zatím neinformovala.

Nova by si neměla za pořad u ostatních televizí nic účtovat. „Nova prý přislíbila součinnost s ostatními vysílateli,“ tvrdí Plívová.

Prezidentova kritika

Prezident Miloš Zeman v poslední době několikrát kritizoval veřejnoprávní Českou televizi. Naposledy kvůli vystřižení jména miliardáře Zdeňka Bakaly (více ZDE) ze záznamu jeho projevu. Hrad také několikrát kritizoval technické problémy, které měla Česká televize během živého přenosu předávání státních vyznamenání.

Veřejnoprávní Český rozhlas byl zase od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokárán za to, že dopustil, aby prezident během živého vysílání Hovorů z Lán použil několik sprostých slov. Médium bylo za tento incident kritizováno i Rozhlasovou radou (více ZDE).

Loni na stanici ČT1 Vánoční poselství vidělo 788 000 lidí. Sledovanost přitom zaostala za projevy předchozích prezidentů, kteří ovšem promlouvali až 1. ledna a před obrazovky ČT přilákali přes milion diváků.

Nova, která přenos nabídla i dalším médiím, je tuzemskou nejsledovanější stanicí. Například v listopadu činil její celodenní divácký podíl 24 procent, zpravodajská ČT24 měla přes čtyři procenta a ČT1 přibližně 14 procent diváků.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...