Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ve filmu otočíte peníze nejrychleji, tvrdí režisér David Ondříček

Režisér David Ondříček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér David Ondříček. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Film je jako každá jiná investice, tvrdí režisér a producent David Ondříček. Jiné státy ale na rozdíl od České republiky daleko lépe pochopily jeho obrovský obchodní potenciál.

„Češi jsou však chytří a šikovní a film u nás bude mít dobrou budoucnost. Je potřeba dávat tvůrce dohromady, vymýšlet, o čem mají filmy být, a pak je zpracovat. Pak to bude dobrý byznys,“ tvrdí Ondříček v rozhovoru pro magazín Index LN.

LN: Kolik si dnes vydělá režisér za celovečerní film?

Honoráře se pohybují od tří set tisíc do pěti milionů korun. Tolik jsem ale třeba já nikdy za nic nedostal.Vtéhle branži navíc moc nefungují pravidla. Je to džungle, kde jsou nastavena jen určitá schémata. A na tom je založený celý filmový byznys, ze schémat se dá vystoupit. Když je něco úspěšné, tak si za to řeknete o víc peněz.

LN: Je tedy možné se i v České republice uživit pouze filmovou režií?

Jde o to, jak vysoký máte standard. Pokud si člověk představuje dvacet nebo třicet tisíc měsíčně, tak velice dobře. Kdyby však chtěl vydělávat třeba dvě stě tisíc měsíčně, tak už je to holý nesmysl.

Aktuální číslo magazínu Index LN je právě k dispozici na stáncích.

LN: Natočil jste kultovní filmy jako Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Grandhotel. Hlášky z nich zná kdekdo. Vydělávají pořád?

To ano, ale bohužel na některé z nich nemám práva. Pořád se hrají. Filmy vydělávají různými způsoby, trh je v současnosti nejvíc flexibilní, co kdy byl. Kromě prodeje VODatelevizních práv jde o DVD a blu-raye, ale třeba i o prodej částí filmů pro reklamní účely. Filmy se dnes prodávají do vlaků, autobusů, letadel a jejich kusy třeba i pro turistické účely. To je případ Samotářů, jejichž části koupily některé cestovní kanceláře. Klientům teď nabízejí cesty po místech, kde se ten film točil. Samotáři totiž byli úspěšní nejen u nás, ale i na mezinárodních festivalech, několik cen vyhráli ve Varšavě. Stali se tam velmi populárními, navštívilo je 200 tisíc diváků. Měl jsem však tehdy málo zkušeností, a tak jsem jejich potenciál nevyužil naplno.

LN: Kdybyste Samotáře natočil dnes, vydělali by víc peněz?

Rozhodně. Dokázal bych je prodat lépe než tenkrát. Ale dobře jsme tam zvládli třeba product placement, který obecně dost nesnáším. U nás totiž většinou vypadá jako reklama ve filmu. V Samotářích jsme ho udělali slušně, jezdilo tam auto Renault, ale nikde se nemluvilo o té značce a automobilka byla tak sofistikovaná, že ani nechtěla, aby tímto vozem jezdily všechny hlavní postavy. Ty tak dostaly auta vhodná ke svému charakteru, například Jirka Macháček tam má tu malinkatou dodávku. Na ten snímek ale nemám televizní práva a nejspíš ani nikdy mít nebudu, protože vyprší až za čtyřicet let. Principiálně mě to dost mrzí. České televizi, která je drží, ale slouží ke cti, že hraje Samotáře velice častoalidé je mají možnost vidět. To je pro mě vlastně to nejdůležitější, peníze zase až tak důležité nejsou.

Filmové téma přináší aktuální číslo magazínu Index LN právě teď ve vybraných trafikách.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...