2. března 2015 7:57 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Vědec šlechtí zázračnou švestku, došly mu peníze

Švestky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švestky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Je to svérázný případ. Na jedné straně vědec Jaroslav Polák, jenž se dlouhá léta zabývá šlechtěním a výzkumem švestky odolné proti zhoubné šarce. Na druhé straně pak úředníci ministerstva zemědělství, kteří sice jeho bádání oceňují, ale připomínají, že loňská žádost o grant prostě nesplnila formální požadavky – a peníze mu poskytnout nemohou.

Docent Polák, čilý výzkumný veterán, si to nechce nechat líbit. Od října urputně bojuje, aby jeho pokusný sad 55 rezistentních švestek křížených s geneticky modifikovanou odrůdou Honey Sweet rostl dál a potvrdil předchozí studie. Píše úřadům i politikům: podle informací LN se již obrátil na ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) či jeho náměstka pro úsek výzkumu Jindřicha Šnejdrlu (ČSSD) a další. Marně.

Výzkum běží již dvanáct let, stál zatím patnáct milionů korun. Polák, jenž je vedoucím virologie v resortním Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni, žádal o čtvrtý navazující grant, ale byl zamítnut. „Nemáme ani halíř, na letošek nezbytně potřebujeme dva miliony. Spočítali jsme, že investovaných třicet milionů, včetně již vložených patnácti, by v Česku vedlo k přínosům patnácti miliard korun během dvaceti let,“ řekl LN Polák.

Lidovky.cz

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.