25. února 2015 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vyšlo první běžné číslo Charlie Hebdo. Karikuje politiky

Středeční vydání listu Charlie Hebdo na stánku ve francouzském Lille. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středeční vydání listu Charlie Hebdo na stánku ve francouzském Lille. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Za přísných bezpečnostních opatření vznikalo nové číslo francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, které šlo ve středu po šestitýdenní pauze do prodeje. Na obálce karikuje francouzské politiky, katolickou církev i džihádisty.

První běžné vydání po lednovém teroristickém útoku na pařížskou redakci magazínu vychází v nákladu 2,5 milionu výtisků. 

Karikaturisté a redaktoři magazínu, jehož pětice předních autorů zemřela při útoku, se shodli na tom, že navzdory hrozbám od radikálních islamistů ode dneška opět začnou vydávat Charlie Hebdo v pravidelném týdenním rytmu. Po výjimečném čísle, které vyšlo týden po útoku a prodalo se jej osm milionů kusů, udržují náklad v dříve nebývalých výšinách - před útokem vycházelo zhruba 60.000 kusů týdně.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři pracovali na dnešním čísle za policejního dohledu v redakci listu Libération, který jim po útocích poskytl nouzové působiště. Nový šéfredaktor Gérard Biard prohlásil, že se magazín rozhodně nevzdává satirického zobrazování radikálního islámu, kvůli němuž žijí jeho autoři v ohrožení, avšak nové číslo bude mít řadu jiných témat. Obálku zdobí obrázek prchajícího psa s výtiskem Charlie Hebdo v zubech, kterého pronásleduje rozzuřená smečka dalších šelem. Ty mají místo psích hlav tváře Marine Le Penové či Nicolase Sarkozyho, katolického biskupa, džihádisty s kalašnikovem nebo bankéře.

Tématy čísla pak podle francouzských médií budou vyjednávání o řeckém dluhu, aféra bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiquea Strausse-Kahna či nedávný teroristický útok v Kodani.

ČTK, Lidové noviny