Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Zkuste žít o chlebu!' Reklama vyvolala úděs

V Moskvě vyvolala poprask reklama "zkuste žít s kouskem chleba". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Moskvě vyvolala poprask reklama "zkuste žít s kouskem chleba". |

MOSKVA Rozhořčení mnoha lidí v Moskvě vyvolaly transparenty, které vyzývají Rusy, aby si zkusili žít jako jejich dědové za druhé světové války jen s kouskem chleba denně.

Na transparentech vyvěšených v ruské metropoli na pokyn radnice pár dní před svátkem 9. května, dnem vítězství nad nacistickým Německem, se lze dočíst, co museli vytrpět sovětští vojáci v letech 1941-1945. Doplňuje to slogan: "Naši dědové to dokázali. Zkus to i ty!" Reklama připomíná hlavně to, že vojáci spali za války na zemi a museli se spokojit jen s kouskem chleba, kouskem cukru a sklenicí vody denně.

"Hlavní město zůstane o vodě a o chlebu," reagoval ruský list Izvestija, který označil slogan za dvojsmyslný.

"Moskevská radnice zřejmě zapomněla, že naši dědové bojovali za to, abychom my nemuseli zažít to, co oni," odsoudilo počin radnice sdružení komunistů hlavního města.

Bloggeři se uchýlili k černému humoru a napsali, že současná ekonomická recese, nízké důchody a vysoká inflace dělají scénář této reklamy realističtější než kdykoli předtím. "Co to má znamenat? Připravují nás na hlad a nedostatek?" ptají se bloggeři.

Mluvčí radnice Vladimir Jakovlev se snažil zmírnit napětí ve městě a ujistil, že není třeba brát výzvu na billboardech doslova.

"Transparent nevyzývá přímo lidi, aby byli o chlebu a vodě nebo aby spali na zemi," snažil se vysvětlit v rozhlasové stanici Echo Moskvy. "Chceme jen, aby Moskvané chápali, čím museli projít naši dědové kvůli vítězství, jakou obrovskou cenu to vítězství má. Na internetu je vždycky halda provokatérů, kteří rozpoutají skandál z ničeho."

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!