Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je letos kvůli koronaviru zrušený. Ztráta přesáhne 50 milionů

Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem... | foto: ČTK

České Budějovice Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude přes 50 milionů korun. Původní termín byl letos 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31. srpna 2021. Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít ztrátu na tržbách 20 milionů korun. V úterý to řekl předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.

Agrosalon loni přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů, nejvíc od roku 2003, od kdy je výstava šestidenní.

„Klíčový důvod (zrušení) byl, že v následujících měsících nevidíme u pořádání těchto typů akcí pozitivní vývoj. Aby Země živitelka byla ve své kvalitě a velikosti, tak zprávy, které dostáváme, nám v tomhle termínu znemožňují udělat tak velký podnik,“ řekl Severin.

Země živitelka pravidelně hostí přes 550 vystavovatelů ze zhruba 20 zemí. Představuje různé obory: chov hospodářských zvířat, techniku, myslivost, včelařství, rybářství i potravinářství.

Tradiční agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.
Země živitelka

„Zásadní a nesnadné rozhodnutí o přeložení termínu jsme učinili i s ohledem na minimalizaci potenciálních škod a velkých ekonomických ztrát. Jsme si vědomi, že agrosalon Země živitelka je místem četných jednání pro řadu vystavovatelů, je klíčovou akcí k navazování nových obchodních kontaktů. Přesto je ochrana veřejného zdraví v aktuální době nejvyšší prioritou,“ uvedl Severin v tiskové zprávě ke zrušení 47. ročníku akce.

Rozpočet výstavy, kam denně přijde 30 000 lidí, je v desítkách milionů korun. Ztráta na tržbách z agrosalonu přesáhne 50 milionů korun. Kolem 20 milionů jsou ztráty z dalších letos zrušených akcí. Kvůli koronaviru zrušilo výstaviště květnový veletrh Hobby, na nějž jezdí 40 000 lidí, červnovou výstavu Dobrodružství s technikou, dubnový veletrh cestovního ruchu Travelfest. Na červen 2021 je přeložená akce Indian Riders Fest, na niž se registrovalo téměř 800 motocyklistů a účastníků z 26 zemí. Zrušený je i 48. ročník Rallye Český Krumlov, plánovaný na květen.

„O propouštění vůbec neuvažujeme. Naopak se budeme snažit ten čas využít k přípravě hlavních akcí v dalším roce,“ řekl Severin.

Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních.

Tržby výstaviště, jež zaměstnává asi 40 lidí, klesly v roce 2018 meziročně o 11 procent na 75,4 milionu korun. Z provozního zisku za rok 2017, který byl šest milionů korun, se firma předloni dostala do provozní ztráty 2,9 milionu korun. Zapříčinily ji podle vedení výstaviště náklady spjaté s bouráním pavilonů E a F.

  • Mezinárodní agrosalon Země živitelka se řadí mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v Evropě. Letos se měl konat již jeho 47. ročník.
  • Loni agrosalon přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů. Je to nejvíc od roku 2003, odkdy je výstava šestidenní. Jde o číslo bez dětí do šesti let, které měly vstup zdarma. Těchto dětí bylo loni přibližně 7000. Na výstavě se od představilo 581 vystavovatelů z 19 zemí. Předloni výstavu navštívilo 115 697 lidí.
  • Každoročně se mohou vystavovatelé zúčastnit tradiční soutěže Zlatý klas o nejlepší vystavené exponáty z rostlinné výroby, živočišné výroby, mechanizace, potřeb a služeb zemědělství, potravinářského a zpracovatelského průmyslu, kterou vyhlašuje ministerstvo zemědělství.
  • K výstavě patří řada oborových akcí a také se zde pravidelně konají Národní dožínky, často za účasti prezidenta republiky i předsedy vlády.
  • Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních, celková při Zemi živitelce 15 hektarů.
  • První ročník výstavy Země živitelka se konal v Českých Budějovicách v roce 1973. První zemědělská výstava, nazvaná Zemědělství 1960, se však v místě dnešního areálu výstaviště na levém břehu Vltavy konala již v roce 1960.
  • V době komunistického režimu patřila výstava Země živitelka, která měla propagovat socialistické zemědělství, k populárním akcím, a to nejen kvůli možnosti spatřit moderní zemědělskou techniku a kulturní pořady, ale také kvůli tehdy nedostatkovému zboží, které se dalo na výstavě koupit. Lidi z celé republiky lákala možnost zakoupit dnes zcela běžné potraviny, které v tehdejších obchodech chyběly, jako byly například melouny. K dostání byly i produkty drobných pěstitelů či řemeslníků. V roce 1989, posledním roce komunistické totality, lesoparkovým areálem výstaviště za 16 dnů konání výstavy prošlo přes 750 000 návštěvníků.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!