Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je letos kvůli koronaviru zrušený. Ztráta přesáhne 50 milionů

Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude 50 milionů korun. Původní termín byl letos 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31.srpna 2021. Fotografie je z loňského ročníku. foto: ČTK

České Budějovice - Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude přes 50 milionů korun. Původní termín byl letos 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31. srpna 2021. Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít ztrátu na tržbách 20 milionů korun. V úterý to řekl předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.
  19:46aktualizováno  19:56

Agrosalon loni přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů, nejvíc od roku 2003, od kdy je výstava šestidenní.

Exministr Bursík se negativně zasadil o české zemědělství, řekl prezident Zeman na zahájení Země živitelky

„Klíčový důvod (zrušení) byl, že v následujících měsících nevidíme u pořádání těchto typů akcí pozitivní vývoj. Aby Země živitelka byla ve své kvalitě a velikosti, tak zprávy, které dostáváme, nám v tomhle termínu znemožňují udělat tak velký podnik,“ řekl Severin.

Země živitelka pravidelně hostí přes 550 vystavovatelů ze zhruba 20 zemí. Představuje různé obory: chov hospodářských zvířat, techniku, myslivost, včelařství, rybářství i potravinářství.

Tradiční agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.
Země živitelka

„Zásadní a nesnadné rozhodnutí o přeložení termínu jsme učinili i s ohledem na minimalizaci potenciálních škod a velkých ekonomických ztrát. Jsme si vědomi, že agrosalon Země živitelka je místem četných jednání pro řadu vystavovatelů, je klíčovou akcí k navazování nových obchodních kontaktů. Přesto je ochrana veřejného zdraví v aktuální době nejvyšší prioritou,“ uvedl Severin v tiskové zprávě ke zrušení 47. ročníku akce.

Země živitelka bude poprvé bez premiéra. Po 33 letech

Rozpočet výstavy, kam denně přijde 30 000 lidí, je v desítkách milionů korun. Ztráta na tržbách z agrosalonu přesáhne 50 milionů korun. Kolem 20 milionů jsou ztráty z dalších letos zrušených akcí. Kvůli koronaviru zrušilo výstaviště květnový veletrh Hobby, na nějž jezdí 40 000 lidí, červnovou výstavu Dobrodružství s technikou, dubnový veletrh cestovního ruchu Travelfest. Na červen 2021 je přeložená akce Indian Riders Fest, na niž se registrovalo téměř 800 motocyklistů a účastníků z 26 zemí. Zrušený je i 48. ročník Rallye Český Krumlov, plánovaný na květen.

„O propouštění vůbec neuvažujeme. Naopak se budeme snažit ten čas využít k přípravě hlavních akcí v dalším roce,“ řekl Severin.

Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních.

Tržby výstaviště, jež zaměstnává asi 40 lidí, klesly v roce 2018 meziročně o 11 procent na 75,4 milionu korun. Z provozního zisku za rok 2017, který byl šest milionů korun, se firma předloni dostala do provozní ztráty 2,9 milionu korun. Zapříčinily ji podle vedení výstaviště náklady spjaté s bouráním pavilonů E a F.

  • Mezinárodní agrosalon Země živitelka se řadí mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v Evropě. Letos se měl konat již jeho 47. ročník.
  • Loni agrosalon přilákal 123 017 platících návštěvníků, odborníků a hostů. Je to nejvíc od roku 2003, odkdy je výstava šestidenní. Jde o číslo bez dětí do šesti let, které měly vstup zdarma. Těchto dětí bylo loni přibližně 7000. Na výstavě se od představilo 581 vystavovatelů z 19 zemí. Předloni výstavu navštívilo 115 697 lidí.
  • Každoročně se mohou vystavovatelé zúčastnit tradiční soutěže Zlatý klas o nejlepší vystavené exponáty z rostlinné výroby, živočišné výroby, mechanizace, potřeb a služeb zemědělství, potravinářského a zpracovatelského průmyslu, kterou vyhlašuje ministerstvo zemědělství.
  • K výstavě patří řada oborových akcí a také se zde pravidelně konají Národní dožínky, často za účasti prezidenta republiky i předsedy vlády.
  • Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních, celková při Zemi živitelce 15 hektarů.
  • První ročník výstavy Země živitelka se konal v Českých Budějovicách v roce 1973. První zemědělská výstava, nazvaná Zemědělství 1960, se však v místě dnešního areálu výstaviště na levém břehu Vltavy konala již v roce 1960.
  • V době komunistického režimu patřila výstava Země živitelka, která měla propagovat socialistické zemědělství, k populárním akcím, a to nejen kvůli možnosti spatřit moderní zemědělskou techniku a kulturní pořady, ale také kvůli tehdy nedostatkovému zboží, které se dalo na výstavě koupit. Lidi z celé republiky lákala možnost zakoupit dnes zcela běžné potraviny, které v tehdejších obchodech chyběly, jako byly například melouny. K dostání byly i produkty drobných pěstitelů či řemeslníků. V roce 1989, posledním roce komunistické totality, lesoparkovým areálem výstaviště za 16 dnů konání výstavy prošlo přes 750 000 návštěvníků.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat