22. srpna 2019 5:00, aktualizováno  10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exministr Bursík se negativně zasadil o české zemědělství, řekl prezident Zeman na zahájení Země živitelky

Miloš Zeman na loňském ročníku agrosalonu Země živitelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na loňském ročníku agrosalonu Země živitelka | foto: ČTK

České Budějovice/Praha Nejmodernější agrární stroje, farmářské produkty i palčivé problémy zemědělství. Ve čtvrtek začal v Českých Budějovicích 46. ročník Země živitelky – největšího mezinárodního agrosalonu v Česku. Tématem jsou současné výzvy v zemědělství a své know-how představí na 560 vystavovatelů včetně zahraničních expertů z 20 zemí, jako Argentina, Izrael, Brazílie či Japonsko. Tradiční agrofestival, který probíhá od roku 1973, tak již dávno překročil svůj regionální význam.

I letos šestidenní veletrh zahájil prezident Miloš Zeman. „Já jsem tady inventář, jsem tady asi popatnácté. Jezdím sem rád, protože se tu setkávám s moudrými lidmi,“ řekl na úvod.

„Zastávám názor, že podobně jako dobrý vedoucí pracovník zvyšuje práci svého podniku, ten špatný ji může výrazně zničit. Před mnoha roky byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. A jednou v parlamentu při interpelacích prohlásil, že je přítelem kůrovce. Naivní víra, že po staletí trvajících hospodářských lesů z nich najednou uděláme divočinu, zničila Šumavu. Takže Martin Bursík se negativně zasloužil o české zemědělství,“ prohlásil Zeman. Zmínil také, že faktorem rozvoje zemědělství jsou ‚srdcaři‘ a lidé, kteří dokáží mnoho obětovat pro svůj podnik, žijí s ním a mají jej rádi. 

Ministr zemědělství Miroslav Toman se při svém proslovu opřel do ekologických aktivistů a stejně jako prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek kritizoval ‚nekompetentnost‘ lidí, kteří v současnosti do zemědělství mluví, ale nerozumí mu. 

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) a ministr zemědělství Miroslav Toman...
Prezident Miloš Zeman (druhý zprava) přichází na zahájení mezinárodního...

Veřejná vystoupení prezidenta bývají nezřídka doprovázena nečekaným vývojem. Když výstavu českého zemědělství zahajoval loni, kromě příznivců na něj čekaly i dvě ženy, jež demonstrativně – za zvuků skladby Modlitba pro Martu – mávaly nad hlavou rudými trenýrkami i transparentem hlásajícím: „Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti.“ Letos se ale nic podobného nestalo.

Roden představí plemeno Dexter

Překvapivým bodem letošního programu je účast známého českého herce Karla Rodena, který osobně uvede nejmenší evropské plemeno skotu Dexter. Právě českobudějovický rodák byl v roce 2012 prvním, kdo toto trpasličí plemeno, dosahující v průměru metrové výšky, do Česka přivezl. Dnes na svém zámku Skrýšov chová asi 40 kusů, o jalovice, které prodává, je mezi českými chovateli velký zájem. Účastí na Zemi živitelce chce Roden podle mluvčí veletrhu Michaely Čeňkové plemeno více popularizovat a přiblížit veřejnosti. „Líbí se mi na nich, že jsou charakterově vyvážená, hodná zvířata, což je pro člověka důležité,“ uvedl v rozhovoru pro Zemi živitelku Karel Roden. Sám o veletrhu říká, že představuje jeho dětství.

Karel Roden při festivalovém uvedení snímku Křižáček.

Kůrovec, sucho a hlavně voda

Vedle aktuálních výzev jako modernizace rostlinné a živočišné výroby nebo popularizace zemědělství, bude hojně rezonovat hlavně environmentální hledisko. „Expozice některých vystavovatelů se věnují boji s kůrovcem, suchu, vodě a tématu zavlažování. Chystáme i stěžejní konferenci na téma voda v krajině 21. století, na kterou se nám podařilo přizvat experty z Izraele, jenž je špičkou v zavlažování. Tématem bude i krajinotvorba a vztah zemědělců, lesáků a rybářů ke krajině,“ uvedl ředitel českobudějovického výstaviště Mojmír Severin s tím, že program je připravován rok dopředu, a tedy například aktuální problematika s přemnoženým hrabošem polním je pro agrosalon spíše marginalitou, protože „hraboš přijde a zase odejde“.

„Předpokládám ale, že v rámci jednotlivých platforem se řešit bude,“ dodal Severin. Podle něj je ale nyní nejpalčivějším tématem voda, protože jde o setrvačný problém a dopady jsou už dnes zásadní.

Země živitelka, která potrvá do úterý, láká i na dvě výstavy zaměřené na porevoluční vývoj českého zemědělství a také na největší objevy, které zemědělství zásadně ovlivnily.

vkrVeronika Krejčí