Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Windows 11 jsou na cestě. Microsoft se zřejmě chystá představit novou verzi operačního systému

Média

  9:45
Redmond (USA) - Americká softwarová společnost Microsoft se ve čtvrtek zřejmě chystá představit novou verzi svého operačního systému Windows. Předpokládá se, že nový systém ponese označení Windows 11. Nynější verzi Windows 10 uvedl Microsoft na trh v roce 2015 a vývojář Microsoftu Jerry Nixon v té době tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Logo Microsoftu na budově v New Yorku. foto: Reuters

Začátkem června Microsoft nicméně oznámil, že na virtuální prezentaci, která začne ve čtvrtek v 17:00 SELČ, představí „novou generaci“ Windows. Minulý týden pak uvedl, že v roce 2025 ukončí podporu Windows 10.

Akcionáři Microsoftu požadují dořešení Gatesových skandálů. Společnost prý aféry zametá pod koberec

Podobu nového operačního systému naznačily nedávné úniky na internetu. Technologický server The Verge minulý týden uvedl, že na webu se objevily nejprve takzvané screenshoty systému Windows 11 a následně i celý operační systém s novým uživatelským rozhraním, startovním menu a mnoha dalšími prvky. Podle serveru šlo ale jen o předběžnou verzi systému.

Nová verze operačního systému Microsoftu se bude jmenovat Windows 10
Windows 7 Install

Z vizuálního hlediska zaregistroval server The Verge největší změny u hlavního panelu. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou v uniklé verzi nově umístěny ve střední části panelu, existuje ale možnost přesunout je zpět do levé části.

Samotné startovní menu je podle serveru výrazně zjednodušeno ve srovnání s jeho podobou ve Windows 10. The Verge také upozornil, že uniklá verze Windows začala používat zaoblené rohy.

Technologické servery nyní spekulují mimo jiné o tom, zda Microsoft podobně jako v případě nástupu Windows 10 umožní uživatelům současné verze systému bezplatný přechod na verzi novou.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. První verzi tohoto systému uvedl Microsoft na trh v roce 1985, za první komerčně úspěšnou verzi se ale považují až Windows 3.0 z roku 1990. V současnosti je některá z verzí Windows podle odhadů nainstalována zhruba na 90 procentech všech osobních počítačů.

Společnost Microsoft vznikla v roce 1975. Jedním z jejich zakladatelů je Bill Gates, který je podle agentury Bloomberg nyní čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.

Úspěch zaznamenává Microsoft například i s herními konzolemi Xbox, v posledních letech firma zažívá rovněž prudký růst u takzvaných cloudových služeb.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat