Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou na dodávku až 39 tisíc zbraní. Zaplatí přes dvě miliardy

Ekonomika

  13:34
Praha - Ministerstvo obrany uzavřelo v úterý rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39 tisíc ručních zbraní. Řekl to mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní podle potřeb armády. Čeští vojáci už zbraně od České zbrojovky používají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  František Vlček, MAFRA

Smlouvu chtěl úřad podepsat už před rokem, zakázku ale zdržela stížnost podaná k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad podnět definitivně zamítl na začátku roku.

Smlouvu v úterý podepsal náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a ředitel České zbrojovky Ladislav Britaňák.

„Naším cílem je modernizovat armádu, ale v této těžké době také podpořit český průmysl a udržet pracovní místa,“ okomentoval zakázku ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Rámcová smlouva podle něj umožní ministerstvu, aby vojákům do roku 2025 od renomovaného výrobce nakoupilo až 39 tisíc ručních zbraní. 

Pokud se úřad rozhodne smlouvu využít naplno, armáda dostane více než 16 tisíc útočných pušek Bren 2, přes 21 tisíc pistolí CZ P-10, přes 1600 podvěsných granátometů CZ 805 G1 a téměř 100 kusů PDW CZ SCORPION. Součástí zakázky je i cvičná munice.

„Pro armádu je to významný krok ke stabilitě, potřebujeme sjednotit platformu ručních zbraní pro vojáky i aktivní zálohy,“ uvedl náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Se zbraněmi od České zbrojovky máme výborné zkušenosti, navíc podpoříme českou firmu,“ dodal.

Nákup podle Pejška navazuje na smlouvy z let 2010 až 2016, kdy obrana od České zbrojovky pořídila skoro 40 tisíc ručních zbraní. „Je nám ctí, že můžeme uskutečnit další dodávky pro naši armádu, která je historicky jedním z nejvýznamnějších zákazníků České zbrojovky a také důležitou referencí na světových trzích,“ uvedl Britaňák. Zároveň vyzdvihl, že zakázka podpoří zaměstnanost. „Což považuji v současné situaci za klíčové jak pro firmu, tak i pro českou ekonomiku,“ doplnil.

Vláda informace o zakázce dostala na konci března. Cenu podle Pejška ověřil soudní znalec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!