Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Británie znárodní banku Northern Rock

Loni v září klienty Northern Rock zachvátila panika. Mnozí se snažili co nejdříve vybrat všechny vklady. Šlo o první "run" na banku v Británii za posledních 150 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni v září klienty Northern Rock zachvátila panika. Mnozí se snažili co nejdříve vybrat všechny vklady. Šlo o první "run" na banku v Británii za posledních 150 let. | foto: BEN STANSALL AFP

Londýn  Britská vláda se rozhodla znárodnit hypoteční banku Northern Rock, která se v důsledku krize na finančních trzích ve světě potýká s vážnými problémy. Znárodnění má být jen dočasné,

Znárodnění banky Northern Rock oznámil britský ministr financí Alistair Darling, podle něhož se banka vrátí do soukromých rukou až ve chvíli, kdy se situace na trhu zklidní. Banku se snažili získat hned dva zájemci, vláda ale jejich nabídky odmítla.

"Nevěříme, že ty dvě nabídky by za současných podmínek na trhu mohly být pro daňové poplatníky dostatečně přínosné. Proto se vláda rozhodla přijmout legislativu, která banku Northern Rock dočasně převede pod správu veřejnosti," řekl ministr na tiskové konferenci. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber (asi 843 miliard Kč).

Vážným zájemcem o převzetí banky bylo konsorcium pod vedením společnosti Virgin Group miliardáře Richarda Bransona. Šanci měl i tým manažerů banky, který chtěl instituci od základů přebudovat. Vláda ale nebyla spokojena ani s jednou nabídkou a zájemce vyzvala, aby nabídky buď vylepšili, nebo z boje odstoupili.

"V tomto případě jsme museli intervenovat, protože kdybychom nechali banku padnout, bylo by téměř jisté, že by se problémy rozšířily do celého bankovního systému Velké Británie," řekl Darling.

Znepokojení akcionáři
Rozhodnutí vlády se ale nelíbí akcionářům, kteří mají obavy, že toho na ně moc nezbude. "Situace na trhu se zlepší. Hypoteční portfolio Northern Rock není špatné, podle mě by ale byla chyba, kdybychom ji nechali a vzali ztrátu," dodal.

Darling řekl, že akcionáři Northern Rock dostanou odškodné, jeho výši ale blíže  nespecifikoval. "Legislativa umožní vládě, aby získala akcie i majetek banky. Z toho bude vyplacena kompenzace, jejíž výši určí nezávislý odhadce," dodal ministr. Při výpočtu kompenzace se ale nebude přihlížet k tomu, že bylo třeba ústav podpořit částkou 25 miliard liber.

"Je to unáhlené a příliš tvrdé rozhodnutí, stejně jako řada jiných unáhlených a tvrdých rozhodnutí, které dosud učinili," řekl v televizi Sky News Robin Ashby ze Sdružení malých akcionářů Northern Rock.

Northern Rock je pátou největší hypoteční bankou v Británii, loni v září se ale dostala do vážných problémů. Až příliš se spoléhala na krátkodobé operace na peněžních trzích, místo aby svou činnost dál financovala vklady obyvatel. Banka doplatí na úvěrovou krizi, která byla vyústěním problémů v části hypotečního trhu v USA.

Krizí zmítanou hypoteční banku musela už loni na podzim podpořit britská centrální banka, což mezi lidmi vyvolalo takovou paniku, že Northern Rock vzali útokem a začali hromadně vybírat vklady. Británie tak musela od roku 1866 poprvé řešit takzvaný "run" na banku. Problémy Northern Rock přispěly k výraznému poklesu preferencí vlády premiéra Gordona Browna.

Dlouhá historie státních intervencí
Británie už v minulosti zachraňovala více soukromých firem, které pak skončily ve vlastnictví státu. V roce 1971 vláda zasahovala například ve strojírenském koncernu Rolls-Royce, který se kvůli vysokým nákladům na vývoj leteckého motoru RB211 ocitl před bankrotem. Hrozba úpadku se vznášela nad automobilkou British Leyland a v roce 2002 i nad energetickou společností British Energy.

Northern Rock není zdaleka jedinou bankou s podobnými problémy. Obětí krize na finančních trzích jsou hlavně velké investiční banky z USA, které v této souvislosti utrpěly miliardové ztráty. Je to například Merrill Lynch nebo Citigroup, ale také některé banky v Evropě, například švýcarská UBS.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...