Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechům bude u bankomatů od letoška stačit ,pípnout’ peněženkou či mobilem

bezkontaktní bankomat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bezkontaktní bankomat | foto: Air Bank

PRAHA Dostat se rychle a snadno k penězům v bankomatu jen přiložením peněženky, mobilu či speciální klíčenky. Takovou možnost budou mít už letos klienti přinejmenším tří českých bank – AirBank, GE Money a ČSOB.

Právě ty totiž u svých bankomatů chystají zavedení možnosti bezkontaktních (NFC) výběrů. Česko se tak po Polsku, kde už některé banky NFC výběry zavedly, stalo pionýrem v zavádění této inovace.

„Zatím stavíme na zkoušku v Praze a Brně deset nových bankomatů, které jsou bezkontaktní čtečkou vybaveny. Do budoucna ale uvažujeme o tom, že bychom čtečku přidali i na další přístroje, kde to technicky bude možné,“ říká mluvčí Air Bank Vladimír Komjati s tím, že umožnit klientům bezkontaktní výběry chce banka během několika málo měsíců.

Ve druhé polovině roku pak hodlá novinku svým klientům nabídnout i co do jejich počtu druhá největší tuzemská banka ČSOB. V jejím případě by se mělo jednat asi o sto míst po celé České republice.

Zatím „nejvelkorysejší“ vůči svým zákazníkům je GE Money Bank. Ta sice plánuje spustit možnost bezkontaktního výběru nejpozději do konce roku, avšak tato technologie bude přístupná přibližně u dvou set bankomatů GE. Během příštího roku by banka měla ráda pokrytou celou svou bankomatovou síť, čítající více než 600 míst.

Bezkontaktní bankomaty jsou bezpečnější než ty tradiční

Úvahy o bezkontaktních bankomatech potvrzují i další banky. „Vzhledem k popularitě bezkontaktních plateb zvažujeme i zavedení bezkontaktní technologie na našich ATM. Zatím o přesném termínu nechceme spekulovat,“ říká například Petr Plocek z UniCredit Bank. Kromě pohodlnosti znamená NFC technologie u výběrů ještě jednu věc – bezpečnost. „Od zavedení bezkontaktních bankomatů si slibujeme zejména zvýšení komfortu a bezpečnosti klientů ČSOB,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí banky.

Bezkontaktní platby a výběry

  • NFC je zkratka z Near Field Communication (Komunikace na krátkou vzdálenost), umožňující platit bezdotykově.
  • Bezkontaktní výběry z bankomatů se řádově během několika měsíců chystají představit Air Bank, GE Money a ČSOB. Uvažuje o nich ale například i UniCredit Bank.
  • V Česku bylo loni vydáno přes 11,4 milionu karet. Bezkontaktních samolepek, karet či klíčenek bylo vydáno 8,1 milionu kusů.Z celkového počtu 580 milionů plateb, které se u tuzemských obchodníků uskutečnily, jich bylo 369 milionů provedeno bezkontaktně.
  • O bjem plateb u obchodníků pomocí NFC činil 208 miliard korun z celkového počtu 447 miliard.

Zdroj: Sdružení pro bankovní karty

Skimmovací zařízení (na bankomatu nainstalované zařízení, které dokáže zkopírovat údaje o platební kartě – pozn. red.), jeden z problémů,které trápí banky, v případě NFC technologií odpadá.

„Určitě jde o bezpečnější způsob výběru hotovosti. Ve chvíli, kdy kartu jen přikládáte, je mnohem složitější vytvořit zařízení, které by bylo mezi ní a NFC čtečkou. Rizikovým momentem je totiž právě chvíle, kdy kartu vkládáte do bankomatu, kdy dojde ke skimmování magnetického proužku a následně pak zneužití karty,“ říká manažer rozvoje obchodu karetní společnosti Visa Europe František Jungr. Na rozdíl od plateb v obchodech však budou muset klienti zadávat PIN i při výběru menším než 500 korun.

Sedm karet z deseti

Trendu zavádění „vylepšených“ bankomatů nahrává ještě jeden fakt. Banky v Česku se chystají na virtuální karty v mobilu, které budou plnohodnotným ekvivalentem běžné platební karty. Teď už s touto možností přišla například česká Fio banka. Klient s takovou „kartou“ by si přitom u běžného bankomatu bez NFC čtečky nemohl vybrat peníze.

Bezkontaktní platby zažívají v Česku obří nárůst. Tuto funkci nabízí už sedm karet z deseti, před rokem to bylo šest z deseti. Bezkontaktně lze platit už ve více než třech pětinách obchodů, které karty akceptují. Jen loni tak Češi v obchodech bezkontaktně zaplatili přes 208 miliard korun, přičemž celkem šlo na vrub všech karet 447 miliard korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....