22. března 2016 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cena podzemní vody vzroste na trojnásobek. Stát ji chce chránit

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Poplatky za odběr podzemní vody vzrostou do roku 2022 na trojnásobek. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se poplatky pro čtyřčlennou rodinu měly každý rok zvýšit v průměru o 70 korun.

Navýšení je v novele zákona o vodách, kterou ještě bude muset projednat vláda a poslanecká sněmovna. Zvýšením poplatků chce stát více chránit podzemní vody.

Původně ministerstvo uvažovalo o čtyřnásobném růstu. „Řekl bych, že je to kompromis. Počítali jsme, že průměrný dopad na obyvatele a rok by měl být osmnáct korun ročně. Na čtyřčlennou rodinu by to mělo být kolem 70 korun ročně,“ uvedl ministr Brabec.

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku se polovina vody bere z podzemních a polovina z povrchových zdrojů. V lokalitách, kde vodárny berou vodu hlavně z podzemních zdrojů, bude podle ministra růst cen vyšší. „Tam by to mohlo znamenat 30 až 35 korun ročně na osobu,“ řekl ministr.

Nyní činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za metr krychlový na jiné použití. Zdražovat by se mělo postupně, poprvé v roce 2017.

Zvyšování poplatku na čtyřnásobek již dříve kritizovalo například Sdružení místních samospráv. Podle jeho předsedy Stanislava Polčáka (STAN) se v několika málo letech zvýší kvůli ministerským návrhům ceny pro občany o 3400 korun. Ministerstvo již dříve Polčákovy propočty odmítlo.

Podzemní vody ubývá

Poplatky platí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá polovina Státnímu fondu životního prostředí.

„Podzemní voda je velmi cenná surovina, oproti vodě povrchové nenahraditelná. V důsledku stále většího sucha jí nezadržitelně ubývá, a proto je třeba urychleně jednat,“ řekla již dříve mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Vláda loni schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady, a právě počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!