16. července 2015 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi utratili za zlato zase víc. Varují je zablokované řecké účty

Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Významní prodejci zlata v Česku hlásí dobré měsíce. Investice lidí do žlutého kovu ve srovnání s loňskem stouply. Za druhé tři měsíce roku prodala společnost Safina 240 kilogramů zlata, Golden Gate pak 235 kilogramů. K utrácení za zlato přispívá i nejistota z politického vývoje.

Nákup zlatých cihliček částečně ovlivnil vývoj v Řecku, kde na jaře vládla nejistota ohledně uložených úspor. Na konci června pak nařídila vláda v Aténách uzavření bank s velmi omezeným přístupem k bankovním účtům.

„Řada lidí si uvědomuje, že úspory v bankách nemusí být v takovém bezpečí, jak by se mohlo zdát. To, co se nyní děje v Řecku, zažili už v minulosti lidé na Kypru. Jakákoliv politická a ekonomická nejistota přispívá k nákupům zlata,“ vysvětluje Libor Křapka, manažer firmy Safina pro investiční drahé kovy.

Jeho firma v prvních třech měsících roku prodala 210 kilogramů zlata, v dalším čtvrtletí pak ještě o třicet více. Oproti loňsku si celkově za první pololetí polepšila o desetinu. Zhruba 85 procent jejích zákazníků jsou Češi.

Vzrůstající zájem o tento cenný kov hlásí také společnost Golden Gate. Za duben, květen a červen prodala 235 kilogramů zlata. Oproti stejnému období loňského roku si polepšila téměř o sto procent.

Oba významní čeští prodejci se shodují v tom, že zlato už není jen investicí pro bohaté, ale i pro střídmější střadatele, kteří se rozhodnou utratit jednorázově desítky tisíc korun anebo vsadit na spoření, kde se měsíční vklad pohybuje kolem 1 500 korun.

Pro lepší představu: jedna trojská unce (31,1 gramu – pozn. red.) stojí v současné době kolem třiceti tisíc korun. Cena zlata na trhu šla proti předešlému čtvrtletí o něco málo dolů.

„Že se lidé ke zlatu obecně obrací v obdobích nejistoty již neplatí. V současné době lidé vnímají drahé kovy již jako standardní a hlavně dostupný investiční produkt,“ míní výkonný ředitel firmy Golden Gate Vladimír Brůna.

Češi si zlato idealizují

Je ale třeba poznamenat, že zlato jako investiční nástroj má i nevýhody. Třeba tu, že jej nelze příliš zhodnocovat třeba s pomocí úroků. Vydělat je možné prakticky jen prodejem. Investor může počkat na zvýšení ceny na trhu a pak své zlato nabídnout dalším zájemcům.

Podle dříve zveřejněného průzkumu společnosti Partners si Češi trochu idealizují dlouhodobý výnos zlata. Domnívají se, že se pohybuje mezi třemi až pěti procenty nad inflací. Uvedlo to 39 procent respondentů.

„Každý pátý Čech si dokonce myslí, že je to mezi šesti až deseti procenty. Přitom z dlouhodobého hlediska se výnosnost pohybuje na úrovni inflace, respektive zhruba do jednoho procenta nad inflací,“ podivoval se specialista Partners na investice Martin Tománek. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky