Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko je na špici - mezi zeměmi, kde daňový systém zabere nejvíc času

daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy daňové přiznání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Na světě je jen málo zemí, které mají časově náročnější daňový systém než Česká republika. Vyplývá to ze Studie Světové banky a PricewaterhouseCoopers, která se týká náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení.

Podniky v tuzemsku vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 613 hodin ročně, což Česko řadí na 171. místo ze 183 sledovaných zemí. Nejlépe jsou na tom podle studie firmy na Maledivách a nejhůře v Brazílii.

Česko se přitom ve srovnání s předchozím rokem zlepšilo a zkrátilo čas potřebný na splněný daňových povinností z předchozích 930 hodin díky zavedení elektronického podání DPH v lednu 2008. V celkovém hodnocení studie, jak snadno lze zaplatit daně, si ovšem ČR pohoršila na 121. místo z předchozího 118. místa. Země je přitom podle studie jednou z 45 zemí, které usnadnila placení daní. "Bohužel ale Česká republika nebyla tolik agresivní ve zlepšování systému než jiné země," uvedla ředitelka daňové a právní služby PwC Lenka Mrázová.

Průměrná společnost podle studie ročně učiní 31 daňových plateb a stráví 286 hodin jejich výpočtem a placením.

V EU je na tom s časovou náročností daňových přiznání hůře jen Bulharsko. Z ostatních zemí byly horší například Vietnam, Senegal, Bělorusko, Ukrajina nebo Kamerun. Naopak nejlépe jsou na tom vedle Malediv ve Spojených arabských emirátech, Singapuru, Lucembursku, Švýcarsku nebo Irsku.

Časová náročnost přitom podle studie může souviset i s počtem a frekvencí daňových plateb, které musejí firmy každoročně provést. Neplatí to ovšem vždy, protože například tuzemsko se v počtu daňových plateb umístila na 37. místě s 12 platbami ročně. Nejhůře dopadlo Rumunsko se 113 platbami ročně.

Nejlépe jsou na tom opět Maledivy společně s Katarem následované Švédskem a Norskem.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...