25. června 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fungujeme, ale je to hektické, říká advokátka cestovky

Cestovní kancelář Atlas Adria | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kancelář Atlas Adria | foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

BRNO Lidem z autobusu, který v sobotu havaroval ve středním Chorvatsku, a pozůstalým po osmi obětech této tragédie pomůže s vyřizováním odškodného právní zástupkyně brněnské cestovní kanceláře Atlas Adria Alice Jelínková. Asi do týdne chce začít podávat za její klienty žádosti o proplacení náhrad u pojišťovny.

"Majitel cestovní kanceláře je připravený odškodňovat a vracet peníze za celý zájezd. Máme to trochu ztížené, protože ministerstvo zahraničních věcí nám zatím oficiálně nepotvrdilo jména zemřelých. Jsme v kontaktu s Allianz pojišťovnou, která to řeší z pohledu provozovatele, máme nachystané dopisy k podpisu pro zraněné. Budeme řešit ztrátu na výdělku, věcnou škodu a odškodnění. Oficiálně ale dopisy nemůžeme rozeslat, dokud se nedozvíme, kdo je zemřelý," řekla serveru Lidovky.cz Alice Jelínková. 

ČTĚTE VÍCE:

Cestovní kancelář a pojišťovny pracují na odškodnění

Každý z přímých pozůstalých (manželé, manželky, děti, rodiče) má podle právničky nárok na jednorázovou částku 240 000 korun. Ostatní blízcí, například bratři a sestry, mohou žádat po 175 000 korunách.

"Kdy přesně se všichni dočkají odškodného, to nelze zatím říci. Intenzivně na věci s pojišťovnou pracujeme," dodala Jelínková.

Na co mají klienti CK právo

Ze zákona mají klienti CK nárok na bolestné, ztrátu případného ušlého výdělku, o nějž přijdou vlivem léčení, a také uhrazení škody za zničené či poškozené věci, které si vezli v autobusu. Mnozí přišli při kolizi o všechna zavazadla. Příkladem je Milada Braunová z Brna. Jako zázrakem vyvázla bez zranění, ale domů se v neděli vrátila v půjčeném oblečení.

Cestovní kancelář provoz nepřerušila

Provoz cestovní kanceláře se podle Jelínkové nepřerušil, cestovka funguje dál, byť ve ztížených podmínkách. "Cestovní kancelář funguje dál, ale máme tady pořád nějaké novináře. Pracovníci tady byli i v sobotu a v neděli, každý den tady zůstávají do večera.

Klienti se prý cestování po tragické nehodě nebojí, nikdo zatím zájezd nezrušil. "Zatím to ani neočekáváme. Autobus nebyl cestovní kanceláře, byl to JH Bus Jindřichův Hradec, spolupráce byla dlouhodobější, autobusy byly v dobrém technickém stavu, toto byl ojedinělý případ," uvedla Jelínková. Dopravní společnost JH Bus je pojištěna také u Allianz. 

ČTĚTE DÁLE:

Za nehodu pravděpodobně mohl mikrospánek

Podle spekulací nehodu s největší pravděpodobností zavinil mikrospánek jednoho z řidičů. Neštěstí se stalo v sobotu nad ránem. Na místě zahynulo celkem osm lidí včetně řidiče. Vládní letecký speciál přepravil v neděli do Česka skupinu 24 klientů cestovní kanceláře. Někteří další se vrátili po vlastní ose, v chorvatských nemocnicích zůstali tři zranění. Další tři cestující, kteří vyvázli bez úhony, údajně nepřerušili plánovanou dovolenou a jsou u moře.

rkaŠárka Bláhová, ČTK