Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jako by člověk dovolenou ani neměl. Návrat do práce by měl být pozvolný

Návraty po dovolené bývají tvrdé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návraty po dovolené bývají tvrdé. | foto: Shutterstock

PRAHA Ať už se člověk těší na dovolenou celý rok, nebo je to pro něj jen nutné zlo, které zdržuje od práce, často si po příjezdu domů uvědomí, že má pocit, jako by na ní vůbec nebyl. Návrat do práce je pak o to větším šokem.

„Pokud jsme celý rok pod velkým tlakem a neodpočíváme průběžně, dovolená nás v tomto nezachrání. Uvolnění přichází pomalu a volno si často začneme užívat až ke konci dovolené. Také se mohou objevit různé tělesné problémy z toho, jak jsme byli dlouho ve stresu, ale teď tělo vnímá, že má prostor se zregenerovat. Jsme více unavení a často právě lidé, kteří si nedopřejí odpočinek průběžně, na dovolené onemocní,“ podotýká psycholog Petr Klimeš s tím, že jde ve skutečnosti o logický důsledek našeho stylu života.

Na fenomén doby poukazuje i psycholožka Renata Gregorová. V řadě rodin je jeden z rodičů velice zaměstnaný a pro rodinu je dovolená jedinou společnou chvílí.

„Nezřídka dochází k otrávení ovzduší na dovolené tam, kde se maminka s dětmi těší na to, jak si konečně tatínka užijí, obzvláště když ho znají během roku skoro jen z fotek! Jenže on vytáhne notebook a jde pracovat anebo se izoluje od rodiny jiným způsobem. Je otázkou, na co pak budou tyto děti v dospělosti vzpomínat a jaké pojetí hodnot si odnesou,“ varuje Gregorová.

Bez obalu dodává, že pro workoholiky je dovolená zbytečná. Pokud opravdu neodloží pracovní povinnosti, nemá přínos.

Po návratu dva dny doma

Jednodušeji zní pravidlo o návratu do práce. „Každá změna znamená pro organismus zátěž a náš mozek musí aktivovat adaptační mechanismy, abychom se s danou změnou vypořádali. Platí tady zákon přímé úměry: čím větší změna, tím více nároků na adaptační mechanismy a ve výsledku více únavy,“ říká psycholožka Gregorová.

Proto by po návratu z dovolené doporučila optimálně ještě dva dny volna doma.

„Hezké zážitky si můžeme prodloužit tím, že si po návratu uděláme čas na zpracování fotek, a také si můžeme vytvořit v mysli pomyslný archiv pro hezké vzpomínky a zážitky. Tam se pak můžeme kdykoli vracet a vybavovat si je ve chvílích, kdy máme pocit, že z nás odpočinek vyprchává,“ uzavírá Gregorová.pracovn

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?