11. dubna 2012 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nová kalkulačka pomůže spočítat náklady na exekuci

Exekuce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Exekutorská komora uvádí do provozu kalkulačku, díky níž bude možné rychle a jednoduše spočítat náklady exekuce. Po zadání jistiny dluhu tak bude zřejmé, jak vysokou odměnu si účtuje advokát v nalézacím a exekučním řízení a jaká odměna náleží exekutorovi. Řekl to prezident komory Jiří Prošek.

EK spouští také na svých stránkách www.ekcr.cz aplikaci, která pomůže zaměstnavatelům s výpočtem srážek ze mzdy. Nejenom třetí osoby, ale i zaměstnanci, proti nimž soud nařídil exekuci, se tak dozvědí, kolik jim zaměstnavatel bude měsíčně srážet z platu. Po zadání základních kritérií bude patrné, jak vysoká je celková nezabavitelná částka a kolik činí srážky.

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem je zlepšit informovanost veřejnosti

Podle Proška se nové prezidium komory obecně chce zaměřit na osvětu směrem k veřejnosti. "Aktuálně vidíme jako jeden ze svých úkolů zlepšení informovanosti veřejnosti o exekučním řízení a jeho souvislostech," řekl.

Náklady na exekuci si spočtěte zde:

Komora již avizovala zavedení on-line poraden. Nové vedení plánuje i výrobu seriálu o principech exekučního řízení nebo vydání brožury formulářů jednotlivých podání. Prostřednictvím přednášek na školách se chce podílet na zvyšování finanční gramotnosti studentů.

Srážky ze mzdy si můžete vypočítat zde:

Prošek hodlá navázat na práci minulého prezidia, jež se mimo jiné zasadilo o vznik Portálu dražeb a Centrální evidence exekucí, zavedení bezplatných právních poraden a vydávání časopisu Komorní listy.

Exekuční soudy loni nařídily rekordní počet 936 000 exekucí, což je o 234 000 meziročně více. V důsledku toho stoupl počet exekucí, při nichž byl dluh vymožen, o 45 000 na 191 000. V roce 2010 se počet nařízených exekucí meziročně poprvé v historii snížil.

Lidovky.cz, ČTK