Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diag Human: Exekuce hrozí v USA i zemích EU

Česko

  16:05aktualizováno  16:42
PRAHA - Společnost Diag Human zažalovala Českou republiku podle svého bývalého majitele Josefa Šťávy také ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích Evropské unie.

Josef Šťáva - zakladatel a bývalý majitel firmy Diag Human foto: ČTK

Nároky firmy na více než desetimiliardové odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou již nepravomocně uznaly vídeňský a pařížský soud.

Jejich rozhodnutí je důležitým signálem pro ostatní soudy, uvedl Šťáva v rozhovoru zaslaném ČTK prostřednictvím právního zástupce společnosti Jana Kalvody.

STAHOVÁNÍ UMĚNÍ

Národní galerie už stáhla do Česka několik desítek uměleckých děl, která půjčila do zahraničí. Jde o třicet uměleckých děl ze zhruba pěti desítek, která má rozpůjčovaná ve světě. Poslední artefakty z majetku státu mají dorazit v úterý večer.

Rakouský a francouzský soud nedávno rozhodly, že rozhodčí nález ze srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit, je konečný a "vykonatelný".

Ve Vídni byla zabavena tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu, skončila v depozitním skladu soudu. V Paříži nemohl Diag Human podle Šťávy konkrétní věc k exekuci navrhnout.

"Ve Francii totiž podobně jako v Česku záleží především na samotných exekutorech, jaký majetek dlužníka vypátrají a posléze zabaví," uvedl bývalý majitel firmy. Předmětem exekuce se tak podle něj může stát i České centrum, o němž se mluví v médiích.

Podobně se vyjádřila i mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová. Uvedla, že pařížský verdikt se netýká konkrétních budov či uměleckých děl, ale směřuje obecně proti českému majetku. Úřad zatím nemá žádné informace, že by Francie přikročila k zabavování.

ŠŤÁVA UŽ DIAG HUMAN NEVLASTNÍ

"Rozhodnutí vídeňského i pařížského soudu lze zvrátit řádným opravným prostředkem, čehož Česká republika využije a proti oběma rozhodnutím se odvolá," uvedla Rennerová.

Soudy se podle ní zatím argumenty Česka nezabývaly. Podle ČR totiž není rozhodčí nález z roku 2008 pravomocný, stát se proti němu prý řádně odvolal. Arbitráž tak doposud neskončila.

Chtěl jsem spor ukončit, tvrdí Šťáva

Šťáva uvedl, že s ČR se pokoušel nejméně šestnáctkrát ukončit spor. Protože se mu to nezdařilo, přistoupil na návrh Kalvody k vymáhání nároků v zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů.

DIAG HUMAN

Spor s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let. V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.

V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

"Jen proto, že jsem vždy odmítl podílet se na nelegálních provizích, jsme tam, kde jsme. Ve Vídni, ve Francii a v příštích dnech v Anglii, Bruselu, EU, USA atd.," sdělil bývalý majitel Diag Human.

Na nových majitelích nyní podle něj bude, zda v těchto zemích skutečně dojde k zajišťování českého majetku.

Ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že nemá informace o údajně hrozící exekuci pařížského Českého centra.

Úřad doufá, že Francie bude případně respektovat specifické postavení státního majetku v zahraničí, který dle mezinárodního práva nepodléhá soudním rozhodnutím o exekuci.

Podle vídeňské úmluvy o diplomatických stycích nelze zabavit diplomatické budovy a majetek velvyslanectví.

Kdo je podnikatel Josef Šťáva?

 • V roce 1968 Šťáva jako student zemědělské fakulty emigroval do Švýcarska. Zde vystudoval biologii.
 • Obchodovat s lidskou krví začal ještě před rokem 1989, z bývalé NDR exportoval velké množství krevní plazmy.
 • Kvůli údajným obchodům se zbraněmi se o něj začala na konci 80. let zajímat komunistická vojenská kontrarozvědka. Podle týdeníku Respekt ho vedla pod krycím jménem Upír.
 • Po roce 1989 se Šťáva rozhodl rozjet obchody s krví i v Česku.
 • Kvůli obviněním, že v minulosti prodával infikovanou krev násilně odebíranou vězňům z bývalé NDR, byl na Šťávu v Německu vydán zatykač. Nic se mu však neprokázalo.
 • Jeho jméno figurovalo i v korupčním skandálu: byl podezřelý, že uplácel šéfy bavorského Červeného kříže, když jim prodával krev. Šťáva se hájil tím, že obchody podnikal ze Švýcarska, kde v té době nebylo trestné dávat provize obchodním partnerům.
 • Média v minulosti také napsala, že Šťáva stál u pokusu vyvézt do afrického státu Lesotho přes sto kilogramů hypnotika metachalonu, které se používá k výrobě drog. Interpol ale žádné viníky nenašel.
 • V 90. letech Šťáva založil společnost Diag Human. Již 16 let vede
  arbitrážní spor s českým státem. Požaduje odškodné za to, že mu Česko v polovině 90. let zmařilo obchody s krevní plazmou. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar totiž jeho činnost označil za podezřelou. Obchodní partneři se Šťávou poté rozvázali spolupráci.
 • V roce 2003 Diag Human získala od státu 326 milionů korun, pokračující arbitráž Šťávovi v létě 2008 přiřkla dalších téměř devět miliard. Obě strany se však odvolaly.
 • Šťáva je vlastníkem zámku v jihočeské Bechyni. Jeho dlouholetým přítelem a sousedem je podle spekulací ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat