Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šťáva prodal Diag Human investorům

Ekonomika

  12:59aktualizováno  16:03
PRAHA - Česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva prodal svou firmu Diag Human. Ta právě v těchto dnech úspěla s žádostmi o exekuci majetku českého státu v Rakousku a ve Francii, v souvislosti s arbitráží o 10 miliard korun, kterou firma s Českem dlouhá léta vede.

Josef Šťáva - zakladatel a bývalý majitel firmy Diag Human foto: ČTK

Společnost o tom dnes informovala na svém webu. Novým majitelem je mezinárodní konsorcium investorů. Pohledávka více než deseti miliard korun vůči ČR se po uznání zahraničními soudy stala "běženým tržním debetním instrumentem", uvedla firma.

"Společnost Diag Human SE oznamuje, že Josef Šťáva přijal obchodní nabídku a společnost Diag Human prodal mezinárodnímu konsorciu institucionálních investorů," píše firma na webu.

Sám Šťáva pak podle prohlášení s okamžitou platností opustil všechny orgány společnosti a nadále se neúčastní jakýchkoli aktivit, spojených s vymáháním pohledávky proti České republice.

"Pan Josef Šťáva přestává mít cokoliv společného se společností, s vymáháním pohledávky, a žádným způsobem nadále nereprezentuje společnost Diag Human SE," píše firma.  Prodejní cenu Šťáva neoznámil.

O KAUZE VÍCE:

Josef Šťáva 16 let bojuje s Českou republikou o náhradu škody za zmařený obchod s krevní plazmou. Nyní své akcie ve firmě prodal a společnost zcela opouští.

Pohledávka, jíž Diag Human po státu uplatňuje, nyní přesahuje 10 miliard korun. Suma, za níž Šťáva firmu prodal, má podle webu týdeníku Ekonom zůstat neveřejná, dá se ale odhadnout na několik miliard korun.

Podle právního poradce ministerstva zdravotnictví Tomáše Sokola by se změna majitele neměla do sporu firmy se státem vůbec nijak promítnout. "V řízení, kde jsou si obě strany rovny, nezáleží na tom, kdo je vlastníkem společnosti," řekl Sokol.

Podobně se vyjádřil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Pokud pohledávku odprodal, tak se v zásadě pro ČR nemění vůbec nic. Jako se snažila držet svou pozici vůči Josefu Šťávovi, bude se ji snažit držet vůči postupníkovi," řekl. Stát se podle něj hodlá i nadále "bránit stejně usilovně, jako jsme se bránili proti Josefu Šťávovi".

Ministerstvo: Exekuce jsou nelegální
Rozhodnutí zahraničních soudů ohledně možných exekucí českého majetku na základě návrhů podaných firmou Diag Human odporují obecně uznávaným zásadám mezinárodního práva v oblasti jurisdikčních imunit státu, sdělilo ve středu ministerstvo zahraničí.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se k rozhodnutí dostal podle své mluvčí Jany Rennerové skrze zástupce v Rakousku až dnes. Nyní verdikt analyzují právníci, je však již jisté, že se stát odvolá. "Česká republika využije opravného prostředku," řekla mluvčí.

Vídeňský a následně pařížský soud podle právníka firmy Jana Kalvody uznaly nárok společnosti na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, v Rakousku byla poté zabavena tři umělecká díla patřící českému státu.

Kdo je podnikatel Josef Šťáva?

 • V roce 1968 Šťáva jako student zemědělské fakulty emigroval do Švýcarska. Zde vystudoval biologii.
 • Obchodovat s lidskou krví začal ještě před rokem 1989, z bývalé NDR exportoval velké množství krevní plazmy.
 • Kvůli údajným obchodům se zbraněmi se o něj začala na konci 80. let zajímat komunistická vojenská kontrarozvědka. Podle týdeníku Respekt či podle Hospodářských novin ho vedla pod krycím jménem Upír.
 • Po roce 1989 se Šťáva rozhodl rozjet obchody s krví i v Česku.
 • Tisk například spekuloval, že v minulosti prodával infikovanou krev, násilně odebíranou vězňům z bývalé NDR. Kvůli těmto obviněním byl na Šťávu v Německu vydán zatykač. Nic se mu však neprokázalo.
 • Jeho jméno figurovalo i v korupčním skandálu: byl podezřelý, že uplácel šéfy bavorského Červeného kříže, když jim prodával krev. Šťáva se hájil tím, že obchody podnikal ze Švýcarska, kde v té době nebylo trestné dávat provize obchodním partnerům.
 • Deník Mladá fronta Dnes a další média v minulosti také napsala, že Šťáva stál u pokusu vyvézt do afrického státu Lesotho přes sto kilogramů hypnotika metachalonu, které se používá k výrobě drog. Interpol ale žádné viníky nenašel.
 • V 90. letech Šťáva založil společnost Diag Human. Již 16 let vede
  arbitrážní spor s českým státem. Požaduje odškodné za to, že mu Česko v polovině 90. let zmařilo obchody s krevní plazmou. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar totiž jeho činnost označil za podezřelou. Obchodní partneři se Šťávou poté rozvázali spolupráci.
 • V roce 2003 Diag Human získala od státu získala 326 milionů korun, pokračující arbitráž Šťávovi v létě 2008 přiřkla dalších téměř devět miliard. Obě strany se však odvolaly.
 • Šťáva je vlastníkem zámku v jihočeské Bechyni. Jeho dlouholetým přítelem a sousedem je podle spekulací ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat