Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vymahačská firma, to je nová zbraň Diag Human

Evropa

  18:00
PRAHA - Desetimiliardové odškodné, které si na Česku nárokuje firma Diag Human, vymáhá po státu nově londýnská firma Aram Global. LN to potvrdil šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. "Ano, tato společnost s ministerstvem komunikuje," říká. Nicméně to prý není nový vlastník společnosti. "Pouze má pověření, aby vymáhala pohledávku Diag Human," dodává Schwarzenberg.
Krev - ilustrační foto

Krev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kdo je po podnikateli Josefu Šťávovi novým majitelem firmy, tak nadále zůstává tajemstvím. Ačkoliv ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ve včerejším deníku Právo uvedl, že zná kupce, vláda údajně touto informací oficiálně nedisponuje.

"Nového vlastníka neznám," tvrdí premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že kdyby o něm jeho ministři něco věděli, mají pokyn mu to sdělit. "Ministři financí, zahraničí a kultury mají uloženo informovat vládu o posledním vývoji v kauze," dodává Nečas.

O exekuci českého majetku čtěte také:


Šéf justice Jiří Pospíšil (ODS) nicméně předpokládá, že Kalousek kolegům z vlády vlastníka odtajní. "Předpokládám, že o tom povedeme diskusi," vzkázal Pospíšil.

LN včera kontaktovaly sídlo firmy Aram Global v Londýně s dotazem, kdo je nový vlastník Diag Human a jaký zvolí další postup při vymáhání údajného miliardového nároku. Zástupci společnosti však otázky ponechali celý den bez odpovědi. "Nemůžeme vám tuto ani žádnou jinou informaci potvrdit," uvedl pouze londýnský sekretariát.

Podvrhy v Diag Human:

Vídeňský soud mohl podle ministerstva zdravotnictví uznat nárok společnosti Diag Human ve sporu s Českou republikou na základě podvrženého dokumentu. Úřad argumentuje tím, že údajný autor listiny, kterou do spisu na exekuci majetku ČR v Rakousku vložila společnost Diag Human, se od něj před několika dny v tisku distancoval.Společnost se však podle informací zveřejněných na domovských webových stránkách specializuje právě na to, že pomáhá institucím s vymáháním pohledávek.

Státní úředníci, kteří mají arbitráž na starosti, se nicméně nové zbraně Diagu neobávají. A nehodlají ani zjišťovat, kdo nyní za společností stojí. "Pro samotný spor je změna vlastníka nepodstatná. Arbitráž vede stát se společností Diag Human. Není naší povinností zjišťovat, kdo firmu momentálně vlastní," reaguje ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví, kde spor prapůvodně započal.

Stejný názor má i advokát Tomáš Sokol, který státu radí se strategií ve sporu. "Není důvod zkoumat, kdo za firmou stojí," míní advokát. Vznikl by prý jedině ve chvíli, kdyby se prokázalo, že Šťáva prodal společnost někomu, kdo se v minulosti účastnil průběhu arbitráže. "V tom případě by to ale už mělo spíše kriminální rovinu," uzavírá Sokol.

Stát versus Diag Human

* Společnost, kterou donedávna vlastnil Čechošvýcar Josef Šťáva, se už dvě desítky let domáhá miliardového odškodného na státu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou z 90. let.
* Verdikt v srpnu 2008 nařídil státu, aby uhradil firmě téměř devět miliard, obě strany se odvolaly. Od té doby přibývá na vrub státu penále 1 287 877 korun denně.
* Diag začal tvrdit, že spor je ukončený. Přistoupil tak k žalobám, v nichž v různých zemích navrhuje exekuce českého majetku ve prospěch firmy.
* Nároky firmy Diag Human před nedávnem nepravomocně uznaly vídeňský a pařížský soud. V Rakousku dokonce firma dosáhla obstavení tří uměleckých děl, která stát zapůjčil na výstavy.
* Česká strana však věří, že závěry obou soudů ještě zvrátí. "V této fázi připravujeme odvolání u soudu ve Vídni," prohlásil včera ministr Heger s tím, že se domnívá, že Česko s odvoláním uspěje.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!