Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diag Human chystá další exekuce českého majetku

Ekonomika

  7:32
PRAHA - Společnost Diag Human, která se už mnoho let soudí s ČR o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou, se chystá na exekuce dalšího českého majetku v různých zemích, řekl Jan Kalvoda, advokát Josefa Šťávy, jemuž firma Diag Human patří.

Jan Kalvoda mohl být po rozsudku spokojený foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Kalvoda nyní zjišťuje, jaký majetek Česko v zahraničí má. Pak by k tamním soudům mohl podat exekuční návrhy. Firmu Diag Human podle Mladé fronty Dnes povzbudilo to, že vídeňský soud na návrh Diag Human provedl exekuci tří významných uměleckých děl zapůjčených Českou republikou na výstavu v rakouské metropoli. Exekuce se týká obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda.

ČTĚTE O ZABAVENÍ ČESKÝCH OBRAZŮ V RAKOUSKU

"Domníváme se, že i jiné soudy budou postupovat stejně jako soud vídeňský. Smyslem exekuce je vymoci celý vymáhaný nárok," prohlásil Kalvoda. Mohly by tak být ohroženy třeba nemovitosti v hamburském přístavu, budovy 22 českých center v zahraničí či jiné zapůjčené předměty na výstavách v cizině.

Spor s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let. V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.

V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat