Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohár přetekl. Stát si posvítí na exekutory

Česko

  7:00
PRAHA - Stačily dvě jízdy načerno, a studentka Aneta Pařilová má na krku dluh ve výši měsíčního platu. V roce 2009 ji v Jihlavě dvakrát přistihli revizoři, ani jednou jim nedala požadovaných 500 korun a částku s příplatkem neuhradila ani po patnácti dnech. Výsledkem je dluh 18 tisíc korun.

Dopravní podnik totiž pohledávku okamžitě postoupil vymahačské firmě, která týž den zaslala soudu návrh na platební rozkaz. I když se Pařilovi ozvali hned poté, co se o předání pohledávky dozvěděli, bylo už pozdě. Dlužnou částku navýšily náklady na advokátní služby.

Právě vysoké náklady na právní a exekuční služby dělají z vymáhání dluhů velmi výnosný byznys. Z dlužné stokoruny může být už za několik měsíců téměř dvacet tisíc.

INFOGRAFIKA


Podobným praktikám chce zabránit ministerstvo spravedlnosti, které navrhlo odměny advokátům a exekutorům v lehčích případech snížit o polovinu. Advokáti mají dostat polovinu odměny, když v daném řízení udělají méně než tři úkony. Exekutoři zas tehdy, pokud dlužník uhradí požadovanou částku do 15 dnů.

„Odměna advokátovi a exekutorovi bude více spravedlivá a přiměřená,“ řekl LN předkladatel návrhu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj je totiž práce právníků a exekutorů ve zmíněných případech naprosto rutinní. „Za tuto činnost by odměna měla být nižší než dosud, protože to není až tak právně náročné. V některých kancelářích sedí sekretářka nebo koncipient, kteří v již připraveném formuláři návrhu na vydání platebního rozkazu pouze obměňují jména a částky,“ vysvětlil svůj krok Pospíšil.

Méně peněz za málo práce

* Advokátům se sníží odměny o polovinu v případech, kdy učiní v řízení méně než tři úkony.

* Když dlužník zaplatí do 15 dnů po obdržení výzvy své dluhy, paušální náhrada výdajů exekutora se sníží na polovinu, tedy na 1750 korun.


Návrh se více dotkne právníků, kteří se tak proti němu logicky bouří. „Počet úkonů právní služby a stejně tak například výše žalované částky velice často neodráží míru časové náročnosti daného sporu,“ rozporuje měřítko ministerstva advokát Ondřej Bultas. Novinku přijaly chladně i neziskové organizace. Snížení odměn je sice podle nich přínosné, ale ne dostatečné. Ze stokoruny bude totiž stejně dlužník platit téměř devět tisíc.


ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat