5. dubna 2011 14:15, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha hasí exekuci. Vydá audit, zvažuje žalovat vnitro

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražský magistrát se žadateli Jakubu Sedláčkovi rozhodl poskytnout interní audit týkající se přidělování poznávacích značek automobilů. Kvůli jeho nevydání je na město uvalena exekuce. Praha však zvažuje žalobu na ministerstvo vnitra, aby kvůli případu nevznikl precedens.

Město vyhoví požadavku soudu, který na něj exekuci uvalil. Hrozilo mu totiž obstavení majetku. "Pražský magistrát se Jakubu Sedláčkovi rozhodl vydat interní audit týkající se vydávání poznávacích značek automobilů," informoval ředitel magistrátu Martin Trnka. Původně žadateli poslal jen výpis z auditu.

PSALI JSME

Magistrát však má výhrady týkající se objektivity dalších kontrol. Na základě tohoto případu by podle Trnky mohl vzniknout precedens, který by negativně ovlivnil práci auditorů. "Pracovali by s ohledem na to, že audity mohou být veřejné, proto zvažujeme žalobu na ministerstvo vnitra," dodal Trnka. Podle něj případný rozsudek vyjasní postavení interního auditu vůči zákonu o svobodném přístupu k informacím.

Sedláček zatím od magistrátu nedostal informaci, kdy zprávu dostane, podle Trnky to však bude do 15 dnů. "Až ji budu mít v rukou, podrobně se s ní seznámím, pak se rozhodnu, jak postupovat dál," řekl serveru Lidovky.cz.

Podle primátora Bohuslava Svobody teď Praha zaplatí náklady exekuce ve výši 15 tisíc korun, na chod města nebude mít žádný vliv.

Sedláček chtěl vědět, proč i přes systém náhodného přidělování "espézetek" má tolik luxusních automobilů prominentní čísla. Když více než po roce od podání své žádosti nedostal odpověď, obrátil se na ministerstvo vnitra, které úředníkům přikázalo odpovědět.

Kongres ODS - SPZ zaparkovaných automobilů.

Město i přes to mlčelo, a tak dal Sedláček celou kauzu k soudu, který 28. února 2011 poslal město do exekuce.

Není to první případ, kdy se některá obec pro neposkytnutí informací dostala do exekuce. Například před dvěma lety tak byl na několik týdnů zablokován majetek Karlových Varů, které neposkytly požadované informace aktivistovi Tomáši Pecinovi. Ten vystupuje i v případu Jakuba Sedláčka.

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!