Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kdo slibuje zisky bez rizika, je bez výjimky podvodník, radí Kohout

Pavel Kohout | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kohout | foto: Lidovky.cz

Zlato ani čínské akcie nejsou investice pro normálního člověka. Absolutně nikdo nedokáže předvídat, co se s nimi bude v budoucnu dít, říká ekonom a člen představenstva poradenské společnosti Partners Pavel Kohout.

„Je bohužel typické, že mnozí se považují za odborníky na finance, podobně jako každý Čech je špičkovým expertem na složení reprezentačního fotbalového týmu anebo na optimální politiku na Středním východě. A není to pravda,“ říká ekonom Pavel Kohout, bývalý člen NERVu autor několika knih o investování.

LN Měli by se lidé pouštět do investování na základě informací, které si přečtou v novinách nebo na internetu?
Tak začíná přesně ten typ investorů, kteří se jdou poradit teprve tehdy, když prodělali padesát nebo devadesát procent hodnoty investované částky.

Investice do Číny

„Čínský drak již několik let jede na podpůrných prostředcích. Americe se vyčítá, že tiskne peníze, ale Čína to dělá násobně. Investovat do Číny důrazně nedoporučuji. Leda v případě, že hovoříte čínsky a máte guanxi čili protekci a konexe s významnými členy politbyra. Pro normálního člověka Čína není. Číně nikdo nerozumí, tamní finanční trhy jsou kasino s cinknutou ruletou,“ míní Pavel Kohout

Člověk si přečte nějakou dílčí informaci a je z ní nadšený, protože jde o něco módního nebo pokrokového. Příkladem je třeba Čína v roce 2007. Investor amatér potom nadšeně investuje do něčeho, co je zoufale nadhodnocené. Když pak trh přijde k rozumu, náš amatér je roztrpčen a má za to, že ho někdo podvedl. Internet je nebezpečný vynález pro amatérské investory, protože laik je zaplaven informacemi a názory, které si nedokáže utřídit a vyhodnotit.

LN Jak ale poznat, že vám finanční poradce opravdu pomáhá?
Tím, že vás do ničeho netlačí, nevnucuje a že vás vzdělává. Klient, který má pocit, že byl do něčeho vmanipulován, nebude spokojený, ani kdyby to ve skutečnosti bylo pro jeho dobro. Podívejte se na penzijní reformu. Je to jedna z věcí, která se vládě celkem povedla. Přesto je vnímána záporně. Lidé totiž mají pocit, že byla prosazena manipulativně. Člověk by také neměl věřit nemožnému. Kdo slibuje přehnaně vysoké výnosy bez rizika, je vždy podvodník. Vždy a bez výjimky. Tohle je jedno z mála pravidel, která fungují perfektně.

Celý rozhovor s Pavlem Kohoutem a více o tom, jak nejlépe zhodnotit své peníze, se dočtete ve čtvrteční příloze Lidových novin Peníze & Byznys Speciál.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz