30. května 2006 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Komora: Levné kuřecí ničí české zemědělce

Kuřecí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí - ilustrační foto. | foto: Archiv MAFRA

BRNO Kuřecí maso je v Česku nejlevnější ze zemí Evropské unie. Agrární komora tvrdí, že spolu se současnou dotační politikou a chováním obchodních řetězců, jde o likvidaci domácích zemědělců.

Sto kilogramů přijde na 118,2 eura (3333 korun). Průměr evropské pětadvacítky je přitom 146,5 eura (4131 korun). Vyplývá to z údajů Agrární komory ČR (AK). Podle jejího prezidenta Jana Veleby ale musejí čeští zemědělci řešit podstatně více problémů, a proto chtějí hned po volbách AK přednést své požadavky nové vládě. Pokud nebudou jednání úspěšná, nevylučují
zemědělci ani demonstrace.

Podle agrárníků by mohlo za současných podmínek přijít do roku 2013 o práci v oboru zhruba 37.000 lidí. Nyní je jich asi 137.000, před rokem 1989 to bylo víc než 600.000, doplnil Veleba.
"Existuje celá řada studií předpokládaného vývoje českého zemědělství. Odhad, podle něhož v zemědělství ubude 37.000 pracovních míst, je dle našeho soudu vysoce nadhodnocený," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot.

Za špatným stavem zemědělství je podle Veleby hlavně chování obchodních řetězců a starých členských zemí EU. Státy bývalé patnáctky vyrábějí podstatně více, než dokážou spotřebovat a přebytky vyvážejí do zahraničí.

"Potom musejí výrobu snižovat jiní a dotýká se to samozřejmě nás," vysvětlil Veleba. Za letošní leden a únor se import drůbežího masa meziročně zvýšil o 27 procent, vývoz se naproti tomu snížil téměř o třetinu.

Ceny českého kuřecího jsou o třetinu nižší než třeba v Rakousku, spotřeba ale kvůli obavě z ptačí chřipky neklesla tak výrazně jako například v Itálii, uvedl Veleba. Agrární komora už začátkem května požádala ministra zemědělství Jana Mládka (ČSSD) o širší pomoc pro české drůbežáře. Zatím mají dostat náhrady jen v případě, že dočasně omezí produkci masa.
AK chce, aby farmáři na přechodnou dobu dostali příspěvek v řádu korun na kilogram.
Pak by mohli snížit prodejní cenu a byli by konkurenceschopní. Současný stav podle komory ještě zhoršují obchodní řetězce. "Většina z nich má zahraniční majitele a státu se ještě nepodařilo zařídit, aby s námi jednali na rovinu," stěžoval si prezident.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!