Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli špatnému měření platí Češi za teplou vodu stovky korun navíc

vodovodní kohoutek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vodovodní kohoutek | foto: Lidové noviny

LIBEREC České domácnosti napojené na centrální teplo platí měsíčně o 200 až 500 korun za teplou užitkovou vodu víc, než by měly. Důvodem jsou nepřesné měřicí přístroje v bytech, které pracují s až 40procentní chybou.

Vyplývá to z výzkumu, který v posledních čtyřech letech provedla Technická univerzita v Liberci ve spolupráci se společností EESA Lomnice nad Popelkou. V rámci projektu podpořeného ministerstvem průmyslu a obchodu vyvinuly i zcela novou technologii, která je schopna zajistit přesné měření, a tím výrazně snížit náklady na teplou vodu.

Podle Teplárny Liberec jsou čísla nadhodnocená. Teplá voda představuje asi 30 procent nákladů účtovaných ze teplo, tedy v průměru 460 korun měsíčně pro průměrnou libereckou domácnost, řekl dnes ČTK její mluvčí Lukáš Jankovský.

To by při chybě měření 20 až 40 procent znamenalo, že liberecká
domácnost platí měsíčně za teplou vodu v průměru o 90 až 180 korun víc, než odpovídá reálnému odběru.

"Ke zjištění reálné spotřeby tepla v domě stačí instalace dalšího měřicího zařízení na patě domu, což u běžného panelového domu představuje investici kolem 100.000 korun. Během jediného roku se ale tyto peníze na úsporách vrátí," řekl dnes novinářům majitel společnosti Martin Kocourek.

Navíc podle něj může měření odhalit slabá místa v systému. Náklady na teplou vodu totiž zvyšuje nutnost systém neustále ohřívat kvůli studené vodě, která se do něj dostává. Důvodem jsou nekvalitní pákové baterie, případně ji tam sami odběratelé napouštějí, když na svém měřidle teplé vody uměle snižují odběr.

Ztráty jsou veliké
Ministerstvo průmyslu podpořilo projekt zhruba osmi miliony korun. Cílem je snížit energetickou náročnost celého systému. Do výzkumu se zapojily teplárny v Liberci, Aši a Strakonicích, Elektrárna Opatovice a Pražská teplárenská.

Přesto podle Kocourka zatím v Česku o nový systém měření není zájem. "Do zahraničí jsme jich přitom dodali už několik tisíc," řekl Kocourek. Důvodem je podle něj neinformovanost odběratelů i nezájem teplárenských společností, které podle Kocourka o přesné měření příliš nestojí. "Ukázalo by se, že ztráty v rozvodech jsou větší než 30 procent, které dovoluje legislativa," tvrdí.

Zastaralé rozvody
Vysoké ztráty tepla v Liberci kritizují odběratelé dlouhodobě. Důvodem jsou především zastaralé rozvody, které byly vybudovány na podstatně větší odběr tepla než, kolik ho v současné době klienti potřebují. Důvodem je zateplování domů, ale především ukončení výroby v textilních továrnách.

"Ztrát jsme si vědomi, samo měření je ale nevyřeší, na to abychom zajistili rekonstrukci systému, aby byl zcela bez ztrát nebo abychom je minimalizovali, by bylo třeba miliardových investic," řekl dnes ČTK mluvčí liberecké teplárny Lukáš Jankovský. Vysoké náklady na modernizaci systému by podle něj zaplatili odběratelé. "Proto se snažíme hledat řešení, která by dopad na ně minimalizovala," dodal.

Největší ztráty ale vznikají přímo u odběratelům, v zastaralých domovních systémech. Přesné měření je podle Kocourka jednou z podmínek nastavení systému tak, aby byl co nejméně energeticky náročný. Třeba v noci, kdy je odběr teplé vody prakticky nulový, je zbytečné vodu ohřívat.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!