7. srpna 2013 15:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Léto ve znamení meruňkovice: pálenice nestíhají, úroda je bohatá

Meruňky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meruňky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Pálenice na jižní Moravě začínají s výrobou pálenky z letošní úrody. Lidé vozí zejména meruňky, kterých je oproti minulým letům dostatek. Odborníci odhadují, že letošní sezóna bude nadprůměrná. Některé pálenice pracují bez přestávek.

"Meruněk je opravdu dost. Začali jsme s třešněmi a višněmi, teď je vystřídaly meruňky," říká majitel pálenice v Petrově na Hodonínsku Josef Svoboda. Uvedl, že oproti loňsku, kdy meruňky pomrzly, jich je nyní dostatek.

Pěstitelská pálenice ZAPO s.r.o. v Hruškách na Břeclavsku pracuje čtyřiadvacet hodin denně bez přestávek. "Pálíme už pomalu měsíc," uvedl jednatel Josef Šmerák. Podle něj se sezona s tou loňskou nedá ani srovnávat. "Celý srpen máme obsazený, vlastně až do poloviny září," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj bude letošní sezona výjimečná. "Jeden člověk to už není schopen zvládnout. Budeme se střídat dva až tři," uvedl Šmerák.

Před několika dny zahájila provoz i palírna ve Viničných Šumicích nedaleko Vyškova. "Máme tu meruňky, na které je teplo a musí se rychle vypálit. Co bude dál, ale nevíme. Stačí jedna bouřka, kroupy a nebude nic. Matka příroda je nevyzpytatelná," uvedla majitelka palírny Marie Stejskalová.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!