21. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letošní Vánoce jsou chudší. Češi si půjčují méně peněz

Vánoce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dlouhé fronty na parkovištích u hypermarketů a obchody s elektronikou přeplněné lidmi vypovídají o tom, že svátky klidu, míru a nezřízeného konzumu si Češi vychutnávají stejně jako v minulých letech.

Přesto se ale kvůli krizi začali chovat jinak. Méně si na dárky půjčují, a když už podepíšou úvěrovou smlouvu a svým blízkým udělají radost dárkem na dluh, pak za výrazně nižší částku než loni. Zjistil to exkluzivní průzkum GfK pro Lidové noviny, provedený na vzorku tisíce respondentů.

"Úvěr či kreditní kartu letos k nákupu vánočních dárků využije šest procent dotazovaných, nejčastěji půjde o částku do deseti tisíc korun, tu uvedlo jako maximální 35 procent respondentů. Zadlužit se nad třicet tisíc korun plánují pouze dvě procenta respondentů. Loni to bylo devatenáct procent," uvedla autorka průzkumu Sherin Dalíková z agentury GfK.

Potvrzuje se opatrnost Čechů, kteří si uvědomují riziko ztráty zaměstnání, tvrdí hlavní analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček. "Především skupina lidí ochotných zadlužit se více než třiceti tisíci téměř vymizela."

Sníží se i celkový objem peněz, které lidé na Vánoce vydají.
"Většina respondentů, jedenačtyřicet procent, se chystá utratit za dárky maximálně pět tisíc korun, loni to bylo padesát jedna procent. Osmadvacet procent dotazovaných plánuje utratit za dárky až deset tisíc korun, což je o šest procentních bodů více než loni," řekla Dalíková.

Celý článek a detailní informace z exkluzivního průzkumu najdete v pondělním vydání deníku


Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…