Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Maláčová navrhne zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci. Nerealistické, reagoval ekonom Hampl

Jana Maláčová foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun nad zákonnou valorizaci. Řekla to v neděli v pořadu Partie na televizi Prima. Zvýšení minimální mzdy podle ní není nyní na stole, bude se řešit v srpnu. Jakékoliv zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci je nerealistické a populistické, reagoval ekonom KPMG Mojmír Hampl.
  11:35aktualizováno  12:35

Já budu pro vypnutí programu Antivirus, říká Maláčová. Jakmile se podle ní obnoví provoz, už ho nepotřebujeme

„Jsem zastáncem toho, přidat všem důchodcům stejnou částku měsíčně,“ odpověděla Maláčová na dotaz, zda chystá na podzim dodatečný bonus pro penzisty, jako tomu bylo loni na podzim. Neví ale, co navrhne koaliční partner (ANO). Hampl se s ohledem na veřejné finance obává toho, že přijde zvýšení penzí nad zákonnou valorizaci i mimořádný bonus.

Problémy státního rozpočtu jsou na příjmové straně, uvedla Maláčová. Pak je třeba se podívat na to, jak ‚inteligentně‘ řešit výdaje, dodala. Bude podle ní třeba podívat se na oblasti, kde se daně nevybírají. Zmínila se v této souvislosti zavedení sedmiprocentní digitální daně či vyšší zdanění korporací a hodně bohatých lidí. Hampl míní, že bez zmenšení veřejného sektoru bude muset ke zvýšení daní dojít. Doufá, ze vláda nebude vzhledem k situaci veřejných financí zvyšovat některé mandatorní výdaje.

„Nedělejte, prosím, problém veřejných financí před volbami ještě vyšší, těmi dárečky, těmi nápady na dodatečné výdaje nad rámec zákona, které by znamenaly, že sekera rozpočtu bude ještě vyšší,“ vyzval Hampl Maláčovou. „Je třeba pomáhat seniorům a tlačit na růst mezd,“ reagovala Maláčová. Hráz pro udržení veřejných financí se provalila, míní Hampl.

Zkrácení pracovního týdne na čtyři dny v týdnu si nyní podle Maláčové ekonomika nemůže dovolit, ale do roku 2030 je třeba se na tento krok připravit. „Musíme postupně, velmi opatrně, zkracovat pracovní dobu,“ podotkla. Za posledních sto let, kdy se zkracovala pracovní doba, se tak podle Hampla stalo v situaci velkého technologického pokroku, růstu populace a náskoku západní civilizace před jinými „Nyní jsme úplně v jiné situaci, bude jiný problém, budeme mít nedostatek pracovní síly,“ dodal.

Zákonná valorizace na příští rok by měla činit v průměru 450 korun měsíčně. Průměrný starobní důchod překročil letos hranici 15 000 korun. Na konci prvního čtvrtletí vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení v průměru starobní penzi 15 351 korun.

Vláda ANO a ČSSD při svém nástupu slíbila, že průměrný důchod do letošních podzimních sněmovních voleb dosáhne 15 000 korun. Prosadila v minulých letech dvakrát vyšší přidání, než nařizoval zákon. Pro loňský rok to bylo o 151 korun a pro předloňský o 300 korun. Podle zákona by se přidávalo v minulém roce průměrně o 749 korun a v předminulém o 600 korun měsíčně. Loni navíc prosadil kabinet mimořádný jednorázový příspěvek 5000 korun.

Reforma penzí se do podzimu stihne, věří ministryně

Maláčová v pořadu také uvedla, že návrh důchodové reformy se dá při dobré vůli schválit ještě do podzimních voleb.  Udělá pro to maximum, v příštím týdnu obejde všechny poslanecké kluby, dodala. Ekonom Hampl řekl, že nejde o reformu, ale o úpravu některých parametrů.

SKOŘEPA: Proč Česku vycházejí evropsky průměrné ekonomické ztráty, ale nejhorší nadúmrtnost?

Reforma podle něj znamená uvedení do souladu rostoucí počet důchodců s počtem těch, kteří platí daně a sociální pojištění. Maláčová uvedla, že reforma spočívá v tom, aby ten, kdo celý život pracoval, dostal spravedlivý důchod. Hampl reagoval slovy, že její návrh nevede k udržitelnosti systému penzí, naopak k jeho neudržitelnosti.

Návrh reformy penzí, který představila Maláčová, projedná Legislativní rada vlády 1. července. Teprve poté o něm může jednat vláda. Ministerstvo práce předložilo návrhy novel 7. května.

Maláčová svou reformu představila loni v prosinci. Tvoří ji tři důchodové novely. První počítá se zavedením minimální penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, druhá s dřívější penzí pro pracovníky v náročných profesích a třetí s bonusem 500 korun za vychované dítě. Ostře proti je ministerstvo financí. Podle něj navrhované změny udržitelnost systému penzí ještě zhoršují a příjmy na důchody neřeší. Podobné výhrady měly i některé další resorty.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před několika měsíci prohlásila, že tento kabinet komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Deník N informoval o tom, že návrh Maláčové odmítli premiérovi poradci.

Autor: