Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

NÁVOD: Jak vymáhat u banky poplatky za úvěr či hypotéku

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Již dva klienti se domohli u svých bank navrácení poplatků za vedení úvěrového účtu. Server Lidovky.cz vám nyní přináší návod, jak můžete vrácení těchto poplatků požadovat i vy.

Prvním klientem, jemuž Komerční banka poslala poplatky, které německý soud loni označil za nezákonné, byl mladý advokátní koncipient Petr Němec. Ten se rozhodl dodat kuráž dosud poslušným zákazníkům českých bank, účtujícím nesmyslné poplatky.

ČTĚTE TAKÉ:

Založil web Jdeto.de, kde najdete detailní popis, jak se své bance ozvat a nadobro se zbavit poplatků za vedení úvěru či hypotéky. Jak tedy postupovat?

  • Nejprve je potřeba vyzvat svou banku k vrácení uhrazených poplatků, a to klidně i za 4 roky zpětně. Starší budou v drtivé většině promlčené. Vzor této žádosti s nápovědou najdete zde.
  • Je velice pravděpodobné, že banka odmítne uhrazené poplatky vydat. V takovém případě se můžete buď zdarma obrátit na finančního arbitra (vzor zde), který vás bude ve sporu zastupovat. Další možností je jít rovnou k soudu, to je ovšem mnohem nákladnější varianta.
Vzor k podání bance ohledně neoprávněnosti poplatků za vedení úvěrového účtu.

Vzor k podání bance

Vzor k podání finančnímu arbitrovi ohledně neoprávněnosti poplatků za vedení úvěrového účtu.

Vzor k podání finančnímu arbitrovi

  • Hypotéky bohužel nespadají do působnosti finančního arbitra, takže v takovém případě zbývá pouze soud. Takové řešení ale Petr Němec nedoporučuje. Výhodnější zřejmě bude počkat si, jak dopadne případná žaloba spotřebitelského sdružení dTest, které avizovalo, že zastoupí zájmy všech klientů Komerční banky.

„S pomocí dalších klientů, kterým se nelíbí počínání jejich banky, lze posunout celou věc dále kupředu a dosáhnout cíle – mít v ruce rozhodnutí finančního arbitra či soudu, že poplatek za spravování úvěru je protiprávní,“ vysvětluje Němec, proč je důležité „bombardovat“ banky svými žádostmi.

Anketa

Obrátíte se na svoji banku s žádostí o vrácení poplatků?

Ano, jsou nesmyslné. 686
Ne, nevadí mi. 31
Zatím si počkám. 130
Nemám úvěr ani hypotéku. 121

Vracení poplatků

Spolkový soudní dvůr loni v červnu rozhodl, že vybírat poplatek za úvěrový účet je vůči spotřebiteli nepřiměřená smluvní podmínka. Výpis z účtu totiž klientovi žádnou novou informaci nepřináší.

Bance jen musí platí dvakrát: jednak úrok z půjčky, jednak za vedení účtu. V německém případě šlo o dvě eura (50 korun) měsíčně a v českých o podobné částky.

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

S odvoláním na tento rozsudek pak právník Petr Němec letos požádal Komerční banku, ať mu poplatek za vedení jeho úvěru vrátí. Nedostal ale nic, takže podal návrh na vydání platebního rozkazu, jemuž soud vyhověl.

Zřejmě z obav ze soudního sporu se KB narychlo rozhodla urovnat věc smírně a Němcovi vrátili 400 korun. O měsíc později uspěl i další klient, který se Komerční bance ozval.

Získal zpět 2500 korun a do budoucna už kontroverzní poplatek nemusí vůbec platit. ČTĚTE VÍCE

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...