Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nestihli jste zaplatit daň za byt či dům? Pokuty jsou malé, ale hrozí i exekuce

Nemovitost (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemovitost (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V poslední květnový den měla mít finanční správa na kontě daň za byty, domy, pole či jiné pozemky. Pokud jste zaplatit nestihli, máte ještě slušnou šanci vše napravit. Lidovky.cz sestavily několik otázek a odpovědí týkající se této nenápadné daně.

1) Co mám udělat, když platím po termínu?

Opozdilci můžou vyměřenou daň uhradit bez hrozby sankce ještě několik dnů. Úrok z prodlení začne nabíhat až pátý pracovní den po uplynutí zákonné lhůty. Letos připadá poslední přípustné datum pro zaplacení na pondělí 6. června včetně.

Platit je možné osobně na místním finančním úřadu, pod jehož působnost nemovitost spadá, či došlou složenkou na poště. Lidé ale pochopitelně smí daň uhradit také převodem na účet nebo prostřednictvím QR kódu, který jim přišel od finančního úřadu spolu se složenkou.

2) Jaké tresty se mě můžou týkat?

Penále začne nabíhat v pátý pracovní den po splatnosti daně a to ve výši 14,05 procenta za jeden rok. Pokud je částka vypočtená z této sazby nižší než 200 korun, pak ji finanční úřad nevymáhá. To však neznamená, že může být nedochvilný poplatník v klidu. Pořád neuhradil daň jako takovou a hrozí mu exekuční řízení. Pokud by na něj došlo, musel by hříšník zaplatit i náklady na tuto proceduru.

3) Co když mi nepřišla složenka z úřadu?

To, že finanční úřady posílají upozornění na daň spolu se složenkou, není jejich povinností. Spíše jakýmsi připomenutím. Pokud tedy lidé do schránky z jakéhokoliv důvodu nic nedostanou, nemůžou si stěžovat. Stejně tak pokud složenku dostali těsně před splatností daně.

4) Mám novou nemovitost. Měl jsem zaplatit?

Modelový příklad: koupili jste si byt letos v únoru a řešíte, zda se vás týká daň z nemovitosti. V takovém případě vám ji úřad vyměří až příští rok. Do 31. ledna roku 2017 však musíte na finanční úřad podat příslušné daňové přiznání a vypočtenou částku zaplatit do konce května. Další roky už přiznání podávat nemusíte, stačí jen zaplatit.

Pokud se s podáním přiznání zpozdíte o více než pět pracovních dnů, musíte počítat s úrokem 0,5 procenta z předepsané částky za každý pracovní den.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.